Pētām, kas paslēpies BJVŽ grāmatā

Starp 2022.gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatām vecuma grupā 11+ bija izvēlēta igauņu rakstnieka Juhani Pitsepa grāmata “Ir mēness zelta kuģis” ar brīnišķīgajām latviešu mākslinieces Gundegas Muzikantes ilustrācijām. Grāmata stāsta par laiku, kad bēgļu laivās un maza izmēra kuģīšos cilvēki no Baltijas valstīm bēga uz pretējo krastu – Zviedriju. Stāsts ir par dažām ģimenēm no Igaunijas (bet grāmatā minēti arī latvieši un lietuvieši). Grāmata 2022. gadā saņēma arī Jāņa Baltvilka balvu.

Grāmatas poētiskajā virsrakstā “Ir mēness zelta kuģis” ir rindiņa no grāmatā minētās dziesmas. Pārrunājot grāmatu ar septītklasnieku Artūru Kauliņu, mums abiem radās jautājums – vai ir tāda reāla dziesma. Abi mēģinājām sameklēt internetā – nekā. Sazinājos ar savām igauņu vēstuļu draudzenēm.  Viena, kura ir vācu valodas skolotāja, atsūtīja man rakstnieka e-pasta adresi. Saņēmu atbildi uz savu jautājumu:

“Dear Inta!

Thank You for the question. Im glad to answer and the answer is – this is only my fiction or my song. In period I write this story, couple of years, sometimes in difficult

moment or happy moments – I sing by myself with these very words, which I made … Its like old man sitting in seashore, it’s a windy and cold evening and he singing alone: “Aaaa-ooo-uuuu, uuu-aaaa-aaa, moo-oon is like a ship, and a star are sil-ver ooo-oars….”

But You can make a melody to this, I can write maybe some more words to this, if needed!

With very best wishes to Salacgriva, You and Arturs

Juhani”

Izrādās, ka dziesma ir autora paša izgudrota, kad grūtos vai arī labos brīžos viņš dzied pie sevis kā vecs vīrs, sēžot jūras krastā un dungojot…. “Ir mēness zelta kuģis…”.

Vai nav jauki saņemt atbildi no paša rakstnieka?

detektīva lomā iejutās Inta Cirša

Atbildēt