Ziemassvētki sākumskolā

Ar skanīgās folkloras kopas “Zēģelīte” skaņām tiek ieskandināts Ziemassvētku pasākums “Diena un Nakts”.

Kad Diena saskaitījusi – cik maz tai stundu Ziemas Saulgriežos, bet Nakts šo laiku izprot kā savu uzvaras stundu un līksmības laiku, tad, protams, sākas strīds – kurš kuru?

Diena parāda visiem – cik skaisti ir viņas Saules stariņi.

Naktij arī ir ar ko lepoties – ar Zvaigznītēm, cik koši tās spīd, izejot skaidrā Naktī ārā un paveroties debesīs, var redzēt tūsktošiem zvaigžņu punktiņu.

Nakts nerimstas un izaicina Dienu uz  dambretes spēli, jo tā arī ir spēle starp melnajiem un baltajiem, un uzvaru gūst tikai viens. Protams, ka Nakts grib nošmaukt vēl kādu stundu Dienai, lai paildzinātu tumsas laiku.

Tas neizdodas – sākumskolas skolēni ir sagatavojuši tautasdziesmas par Saules un Mēness attiecībām, ko apdzied latviešu folklora.

Mazie dejotāji dimdina zāles grīdu, jo Naktij ir jāsaprot, ka ar godu atkāpties un dot vietu gaismai jeb garākai Dienai, tas taču ir pašsaprotami. Nakts tik vienkārši negrib iet projām, tādēļ vēl izjautā Dienu par saullēkta burvību, pastāstot Dienai par saules rietu, kad mostas nakts burvība, kad visi noslēpumi kļūst īsti. Vārds pa vārdam un Nakts saprot, kāda muļķe ir bijusi un cīnījusies par savu vietu šeit un tagad! Visi taču ļoti labi zina, ka Ziemas saulgriežos ir visīsākā diena un visgarākā nakts, bet tā to vēl reizi gribējusi pierādīt un nepamanīja, kā sāpinājusi Dienu! Tik ļoti sāpināja, ka aizbiedēja saules stariņus, nodzēsa saules lēkta spožo gaismu un pati savu saules rieta ugunīgo mirdzumu.

Ziemas saulgrieži ir brīdis, kad nakts ir visgarākā un saule atkal sāk savu ceļu kalnā. Tā ir nakts, kad gaisma simboliski uzvar tumsu.

Ziemas saulgrieži ir laiks, ko pavadām kopā ne tikai ar saviem mīļajiem un tuvajiem, bet arī paši ar sevi. Tas ir laiks, kad varam sakārtot savus darbus, domas, emocijas, gūt gandarījumu par paveikto un dāvāt prieku. Dāvāt prieku viens otram esot kopā. Dāvāt gaismu un cerību, jo Ziemas saulgriežos gada visgarākajā naktī mēs iededzam gaismu – sveces gaismu, sirds gaismu, un sagaidām rītu – jaunu dienu, jaunu sākumu, kad diena ar katru minūti un stundu paliek arvien garāka un garāka.

Dieviņ, tavu likumiņu,

Gaiša diena, gaiša nakts.

Dienu gaiša saule spīd,

Nakti gaiša mēnesnīca.

Novēlam visiem ar prieku sagaidīt gaismas laiku!

Sākumskolas pedagogu vārdā – Iveta Kupča

Paldies visiem, kas bija kopā šajā spēlē:)

 

Atbildēt