Pārdomas par mācību evakuācijas trauksmi Salacgrīvas vidusskolā

Saistībā ar 3.oktobrī notikušo mācību evakuāciju Salacgrīvas vidusskolā, esmu saņēmusi sekojošus vecāku jautājumus. Kāpēc nepieciešama šāda evakuācija? Vai tā nevarēja notikt saulainā laikā? Kāpēc netika brīdināti skolēni un vecāki? Kāpēc saslimušiem bērniem trauksmes laikā jāpamet skola?

Saskaņā ar ugunsdrošības noteikumiem, izglītības iestādēm obligāti jānodrošina mācību evakuācija. Mācību evakuācija var notikt tikai atbilstošas kvalifikācijas speciālistu vadībā. Šādu speciālistu darba grafiks ir ļoti noslogots, tāpēc jau septembra sākumā, savlaicīgi reģistrējot Salacgrīvas vidusskolas pieteikumu mācību evakuācijas nodrošināšanai, kā norises datums tika paredzēts pirmais pieejamais datums – 3.oktobris. Diemžēl, laika apstākļus nav iespējams paredzēt.

Līdz šim, organizējot mācību evakuācijas Salacgrīvas vidusskolā, vienmēr laika apstākļi bija bijuši labvēlīgi. Šī bija pirmā reize, kad evakuācija notika vēsos laika apstākļos, jo arī nelaimes gadījumi un ugunsgrēki notiek ne tikai saulainā laikā, bet jebkuros laika apstākļos. Un tieši šī situācija parādīja nepilnības, kuras siltos laika apstākļos liekas mazsvarīgas: cilvēki apjūk, stāv skolas priekšā, nevis dodas uz PII “Vilnītis” telpām, kurās ir silti un, kas ir tuvākā ēka, kurā trauksmes gadījumā var uzņemt mūsu skolas bērnus, aizmirst, kur un kā notiek virsdrēbju saņemšana. Šīs ir nianses, kuras, piemēram, ziemas apstākļos var maksāt cilvēku dzīvības cenu.

Runājot par bērniem, kuri slimo ar vīrusiem un saaukstēšanās slimībām, informēju, ka saslimušiem bērniem jāatrodas mājās un jāsaņem atbilstoša veselības aprūpe. Bet, ja saslimis bērns tomēr atrodas skolā, trauksmes laikā bērnu nedrīkst atstāt vienu.

Par paredzēto mācību evakuāciju netika brīdināti ne skolēni, ne pedagogi, ne vecāki (informāciju, saskaņā ar likumdošanu, saņēma attiecīgās institūcijas), jo mācību evakuācijas mērķis ir konstatēt reālo cilvēku rīcību krīzes situācijā un veicināt izpratni par pareizu rīcību ugunsgrēka gadījumā. Vēl nesen jutām līdzi Zolitūdes traģēdijā cietušajiem līdzcilvēkiem… Arī šos cilvēkus varēja glābt, ja būtu ievēroti attiecīgie drošības pasākumi.

Skolas mērķis ir informēt skolēnus par pareizu un drošu rīcību trauksmes gadījumā. Šādas zināšanas glābj cilvēku dzīvības! Neviens nekad nevar zināt vai paredzēt, kurā brīdī trauksmes signāls var būt īsts (arī ziemas, lietus vai negaisa apstākļos). Nelaimei nekad nebūs piemērotu brīžu. Diemžēl, apjausma par to, cik nozīmīgas ir zināšanas savas un līdzcilvēku drošības nodrošināšanai, parasti nāk tikai pēc tam, kad nelaime jau notikusi. Sargāsim sevi un citus. Dzīvība mums ir tikai viena.

 

Salacgrīvas vidusskolas direktore

Sanita Šlekone

 

  1. Skaisti uzrakstīts!!Mani bērni,pat ne pastāstīja kad bijusi tāda pārbaude,šo izlasot pajautāju bērniem viņi teica tas bija ātri un fiksi bija jāskrien ārā pagalmā un otrs skrējis uz bērnudārzu. Ir bērniem un pārējiem jābūt gataviem uz visu.

Atbildēt