Dabaszinātņu diena – “Zili brīnumi”

Salacgrīvas vidusskolā jau par tradīciju kļuvusi “Dabaszinātņu diena”, kas, kā ierasts, notiek maija beigās. Tā arī šogad, 30.maijā, notika šāda diena. Tiesa, tā gan tika organizēta nedaudz savādāk kā bija ierasts – ar direktores gādību, Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.2.2./16/I/001 “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” ietvaros, kas tiek realizēts Salacgrīvas vidusskolā sadarbībā ar Salacgrīvas novada domi, skolēniem tika sarūpētas izglītojošas aktivitātes dabaszinātņu un eksakto zinātņu jomā “Zili brīnumi”. Papildus šīm aktivitātēm skolotājas Laimdota Pelše un Līga Tauriņa 8.a, 8.b klasei, kopā ar 11.klases skolēniem, nodrošināja divas mācību stundas “Krasta vērošanā”, kur pirmajā stundā skolēni ievāca informāciju un paraugus, strādājot laukā pie jūras, bet otrajā stundā – dalījās ar iegūto informāciju, apskatīja un analizēja iegūtos paraugus.

Bet, ko tad skolēni redzēja “Zilajos brīnumos”? Viss šovs sākās ar dūmu iegūšanu, kur sausajam ledum tika uzliets karsts ūdens. Tad sausajam ledum uzlejot “Fairy” līdzekli un karsto ledu, ieguva ļoti skaistas putas, kurām gribējās pieskarties un pat ar tām papikoties.

Apejot visus fizikas likumus, tika pierādīts, ka piecu litru katlā var ielikt piecus piepūstus balonus, izmantojot šķidro slāpekli. Balonus izņemot no katla ar šķidro slāpekli, tie iegūst sākotnējo stāvokli.

Un tad – saulainajā dienā, izmantojot šķidro slāpekli, redzējām mākoņus un lietu.

Tālāk sekoja visgaršīgākais eksperiments – no saldā krējuma, cukura, persiku sulas un šķidrā slāpekļa tika pagatavots “garāžas saldējums”, kuru, protams, katrs arī varēja nogaršot. Vissatraucošākie bija sprādzieni, kurus noteikti varēja dzirdēt skolā un tuvākajā apkārtnē!

Skolēnu sejās varēju redzēt, ka šī diena patika un bija izdevusies! “Dabaszinātņu dienas” ietvaros skolēni guva jaunas zināšanas eksakto zinātņu jomā, praktiski izmēģināja mācību stundās apgūtās zināšanas, kā arī veica aizraujošus eksperimentus.

Paldies skolas direktorei S. Šlekonei, skolotājai L. Pelšei un eksperimentu organizatoriem “Zili brīnumi”’!

 

Salacgrīvas vidusskolas Dabaszinātņu metodiskās komisijas vadītāja

Līga Tauriņa.

Atbildēt