Cik svarīgs mums ir ūdens

Ikviens no mums jau no skoals laikiem atceras formulu H20- ūdens. Tā ir visiem zināma un pazīstama viela, kaut ko nopietnāku mēs nemācamies skolas laikā.

Dzīvojot Latvijā mēs nenovērtējam tīra ūdens patieso vērtību , jo mums tā vienkārši pietiek. Taču 800 miljoniem cilvēku visā pasaulē nav pieejas tīram dzeramajam ūdenim, jo mazāk nekā 1 % no pasaules ūdens krājumiem ir lietojams dzeršanai.

Salacgrīvas vidusskolā 22.martā skolotāji savās mācību stundās ietvēra ūdens tēmu. Svešvalodās apsprieda par ūdens krīzi pasaules mērogā  , bioloģijā par dzīvības un ūdens sasvstarpējo saistību, bet ķīmijā par to, kāpēc ūdens ir tieši tāds un ne citādāks.

Jaunāko klašu skolēni veidoja zīmējumus, kolāžas, gatavoja savdabīgus ūdens krānus, kas palīdz taupīt ūdeni.

Skolas aktu zālē Intas Somas vadībā 6.-7.klašu skolēni saistošā nodarbībā iepazinās ar ūdens krājumiem pasaulē un to, cik daudz ūdens cilvēks patērē , audzējot sev pārtiku. Mēs lietojam dažādus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, visbiežāk domājot par to cenu, bet reti iedomājamies par to, kādu ietekmi tie atstāj uz vidi. Skolēni salika vārdu “eitrofikācija” un noskaidroja, ka tas nozīmē barības vielu uzkrāšanos ūdens baseinā un tam sekojošu ūdens baseina aizaugšanu.

Vai kāds ir iedomājies, ka aizaugusī Salaca ir cilvēka darbības rezultāts, jo upē nokļuvuši ar barības vielām bagāti notekūdeņi. Vai vienmēr ir vajadzīgs lietot “Fairy”, ja negatavojamies mazgāt patiesi taukainus traukus? Vai ievērojam, cik daudz mazgāšanas līdzekļa lietojam, jo “daudz”nenozīmē labāk un tīrāk, bet gan vides piesārņojumu. Ejot uz veikalu un nopērkot pārtiku par daudz mēs arī iztērējam planētas saldūdeni, jo vienas maizes šķēles saražošanai tiek patērēts 40 l ūdens, 1 tomātam – 25 l, 1 glāzei piena – 200 l ūdens. Kafija mīļotājiem jāatceras, ka 1 krūze kafijas ir prasījusi 140 l ūdens, bet tie, kas iecienījuši hamburgerus, apēdot tikai vienu, neklātienē patērējuši 2400 l ūdens.

4. un 5.klašu skolēni savukārt veidoja barības ķēdes ūdenī un uz sauszemes. Izrādījās, ka vielas, ko mēs ievadam ūdenī , ietekmē ietekmē visu dzīvo, ieskaitot arī mūs.

Ko varam darīt, lai taupītu ūdeni:

  • aizgriezt ūdens krānu, kad tīram zobus;
  • vairāk mazgāties dušā nevis vannā;
  • mazgāt veļu tikai tad, kad veļas mašīna pilna;
  • tualetē izmantot ūdens tvertni ar regulējamu ūdens daudzumu;
  • salabot tekošus ūdens krānus.

Laimdota Pelše

Atbildēt