5.-8.klašu skolēni izzinošajā pārgājienā “Vai pazīsti Salacgrīvu?”’

 

Jau piekto gadu pēc skolotājas Vinetas Dances iedibinātas tradīcijas Salacgrīvas vidusskolas 5.-8.klašu skolēni pavasarī devās  iepazīt Salacgrīvas iestādes. Apmeklējamie objekti bija dažādi, arī iespaidi.

5.bIespaidos dalās 5.b klase: “Interesantus uzdevumus bija sagatavojuši domes informācijas   nodaļas darbinieki Ilga Tiesnese un Kaspars Neimanis, kuri uzdeva salikt sagrieztu novada karti. Otrais pārbaudījums bija atbildes uz jautājumiem par Salacgrīva novadu, informāciju drīkstējām meklēt domes interaktīvajā tāfelē un savā mobilajās ierīcēs. Visaizraujošākais bija trešais uzdevums, kad skolēniem nācās nogādāt vēstules trijiem domes darbiniekiem, protot izmantot elektronisko informācijas stendu.

7.b klasei vislabāk bija paticis Tūrisma informācijas centrā, kur Lienes Tiesneses vadībā  Vidzemes kartē bija jāatrod un jāatzīmē astoņi tūrisma objekti, tad ar mobilās aplikācijas palīdzību nācās atbildēt uz jautājumiem. Tādi ir secinājumi par šo apmeklējumu:”  Esam iemācījušies orientēties gan Salacgrīvas , gan  arī Limbažu novada kartē, veiksmīgi tikām galā ar uzdevumiem. Izmantojām arī mobilās aplikācijas, lai atbildētu uz jautājumiem par Salacgrīvas novadu”.

  1. a klase skolēni atzina, ka šis pārgājiens saliedēja klases kolektīvu .Daudzās vietās skolēni bija pirmo reizi, piemēram ZAAO laukumā, kur papildus darbinieka stāstījumam zinātnisko pusi par dabas resursu saudzēšanu papildināja skolotāja Laimdota Pelše.5.a

7.b7.a un 7. b klasēm bija gan tikšanās Ugunsdzēsēju postenī kopā ar Zigmāru Danci, kur apskatīja aprīkojumu un noskaidroja, kā notiek glābšanas darbi gan  divu dievnamu apmeklējums, kas skolēniem bija svešāki. Signe Zvejniece no 7.a stāsta: “Iet pārgājienā bija ļoti interesanti. Uzzinājām daudz ko jaunu par vietām, kurām agrāk vienkārši gājām garām. Iegājām telpās, kurās nebijām bijuši. Noskaidrojām, ka pēdējais remonts pareizticīgo baznīcā bija pirms 70 gadiem un parasti visus garos dievkalpojumos ikviens cilvēks stāv kājās.”(Paldies  Maijai Blomei!) 7.b klases skolēni atzīst, ka lielākā daļa  klases skolēnu pirmo reizi bija Salacgrīvas  katoļu baznīcā. “Par katoļu baznīcas vēsturi mums interesanti pastāstīja skolotāja I.Cirša, kura spēlēja ērģeles, lai mēs izjustu labo akustiku baznīcā un izstāstīja stāstu par Svēto Mariju Goreti, kuras vārdā nosaukta baznīca.”7.a

Skolēni apmeklēja arī  “Mantu kambari” , kurā patīkamā gaisotnē apskatīja vecās lietas, kuras “ nu jau ir uztaisītas mūsdienīgākas” , uzspēlēja galda spēles, kuras dažiem no skolēniem  bija jaunums. Patika, ka visu varēja aptaustīt ar rokām, izmēģināt. (Paldies Pēterim Priekulim un Gatim Vēberam!)

6.aSkolēni pabija arī pilsētas muzejā, kur iepazinās ar izstādi veltītu pirmajam reņģēdāju festivālam, muzeja fondiem,  kā arī nofotografējās uz Ferzenu muižas fona. (Paldies Ievai Zilverei!). 5.b Ilgas Līdakas zinošajā vadībā iepazinās  ar Sarkanā krusta brīvprātīgo darbu.

Tā kā 8.klases  šādā pārgājienā   devās jau 4.reizi, bija jāmeklē kaut kas jauns. Un tā nu 8.klases devās iepazīt Kuivižus. Lūk  8.a klases iespaidi:

“1.pietura –Kuivižu dārzniecība:  Bija interesanti, viss smaržoja, garšīgas skābenes, mīļš suns haskijs, katrs līdzi varēja paņemt mazu puķes spraudenīti, ko izaudzēt mājās.  Sapratām, ka darbs ir ļoti grūts, bet priecē katrs brīnums, kas izplaukst. Dārznieces Līgas gudrs padoms: ielaid pirkstus zemītē un tā paņems no tevis visus stresus, visu negatīvo un dos tev spēku un enerģiju.

2.pietura –SIA “Baņķis”:  G. Bergs parādīja un izstāstīja, kā reņģes nokļūst zvejnieku laivās, kā tās tiek apstrādātas līdz nokļūst pie pircējiem. Patika gan stāstījums, gan arī iekārtas. Apskatījām saldētavu, darba telpas, uzzinājām par to, uz kādām valstīm ceļo mūsu reņģes. Skumji, ka zvejniecībai Salacgrīvā nav nekāda lielā perspektīva, bet tas nenozīmē, ka puiši nevar mācīties jūrniekos. Jūrnieki brauc arī uz tirdzniecības kuģiem.

3.pietura –“Kapteiņu osta”: Menedžera   Ojāra Jūlika  stāstījums vienkārši fantastisks! Apskatījām apkārtni, numuriņus, namiņus, jahtas piestātni, konferenču telpu, pludmali, aplūkojām apkārtni no terases… Uzzinājām, kādas ir ieceres, kas jauns tiks būvēts un iekārtots. Priecē, ka tiek padomāts arī par vietējiem salacgrīviešiem un mums drīzumā būs pieejama sakārtota, ērta, moderna pludmale. Galvenā atziņa: cilvēkam nepārtraukti ir jāmācās, jādomā, jāpilnveido sevi, daudz jāstrādā un rezultāti neizpaliks.         Uzzinājām ka ļoti, ļoti pieprasīta ir pavāra profesija. Tas ir grūts darbs,  labi apmaksāts, bet ļoti trūkst labu pavāru.8.a

Atpakaļceļš veda  gar jūras krastu. Jūrā tik daudz gulbju! Maršruts patiešām bija  interesants. Jautri bija pastaigāt un parunāties ar klases biedriem. Vienkārši fantastiska diena!”(Paldies audzinātājai Ritai Kariņai par skolēnu iespaidu apkopošanu).

Savu iespaidu stāsta nobeigumā 8.b klases saka; Galvenais, ka visi kopā, bet 5.b klase izsaka pateicību: “Paldies visiem, kas šo dienu mums padarīja tik interesantu un izglītojošu”.8.b

Paldies atsaucīgajiem iestāžu darbiniekiem, klašu audzinātājiem, skolotājiem un aizrautīgajiem skolēniem.

Turpināsim iepazīt savu pilsētu arī nākošgad, priecātos, ja kāds uzņēmums vai iestāde piedāvātu skolēniem to iepazīt.

Inta Cirša