Sveicam Tēvu dienā!

Salacgrīvas vidusskolas kolektīvs sveic visus mūs skolas audzēkņu tētus Tēva dienā un izsaka pateicību par ieguldījumu bērnu audzināšanā un skološanā, kā arī atbalstu klases audzinātājiem!

LAI LIELISKA DIENA!

tava-diena

Mazliet informācijas par šo dienu:Tēva diena ir starptautiska mēroga svētki, kas tiek svinēti par godu visiem pasaules tēviem, tādējādi godinot tēva nozīmīgo lomu kā ģimenē, tā arī sabiedrībā.

Galvenā šo svētku ideja, kas ir palikusi nemainīga kopš to pirmsākumiem, ir pateikties tēviem par viņu devumu ģimenei un ieguldījumu bērnu audzināšanā, kā arī stiprināt tēvu un viņu bērnu ģimeniskās saites.

Mūsdienās, kad tradicionālais ģimeņu modelis ir krietni pamainījies, viens no šo svētku mērķiem ir popularizēt ideju, ka būt tēvam ir moderni, pagodinoši un ar to ir jālepojas, bet tajā pašā laikā arī atgādināt vīriešiem par pienākumiem un atbildību, kas saistās ar vecāku lomu.

 

Tēva diena tiek svinēta septembra otrajā svētdienā, līdzīgi kā Mātes diena maija otrajā svētdienā, līdz ar to katru gadu šie svētki iekrīt citā datumā. Latvijā šai dienai ir svētku dienas statuss, bet tā nav valsts oficiālā brīvdiena. Latvijā Tēva diena tiek atzīmēta kopš 2008. gada, bet tikai kopš 2009. gada rudens tā ir Latvijas svinamo dienu kalendārā.

Neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem Tēva dienu padarīt par oficiāliem svētkiem jau kopš 1911. gada, visbeidzot 1972. gadā ar prezidenta Ričarda Niksona atzinumu tā tika pasludināta par valsts svētkiem. Viena gadsimta laikā šie svētki ir kļuvuši par populāriem un nozīmīgiem svētkiem visā pasaulē – mūsdienās tos svin it visos apdzīvotajos kontinentos, kopumā apvienojot 135 pasaules valstis, kurās Tēva diena tiek svinēta neatkarīgi no iedzīvotāju ādas krāsas un reliģiskās pārliecības. It visās šajās valstīs Tēva dienai ir oficiāli svinamās dienas statuss.

Tēva dienas vēsture

Tēva dienas vēsturei pasaulē ir apmēram 100 gadus sena vēsture. Tēva dienas ideja un pirmsākumi meklējami 1910. gada 19. jūnijā, Amerikas Savienotajās valstīs, Vašingtonā, lai pievērstu uzmanību tēva lomai bērnu audzināšanā.Pirmā Tēva dienas ceremonija nosacīti norisinājās jau 1908. gada 5. jūlijā, Feirmontā, Dienvidu Virdžīnijā. Centrālajā Apvienoto Metodistu baznīcā Greisa Goldena Kleitone pieminēja sava tēva zaudējumu, kurš līdz ar vēl 361 vīrieti, no kuriem 250 bija tēvi, 1907. gada decembrī gāja bojā kalnrūpniecības katastrofā, kas tūkstošiem bērnu atstāja bez tēviem. 1910. gada 19. jūnijā, Spokānā, Vašingtonā, pie Jauno vīriešu kristīgās apvienības ēkas pēc Sonoras Smārtas Dodas iniciatīvas tika svinēta Tēva diena. Viņas tēvs bija kara veterāns Viljams Džeksons Smārts, kurš viens pats uzaudzināja sešus bērnus. Dzirdot par to, ka Centrālajā Apvienoto Metodistu baznīcā norisinās Annas Džārvisas iedibinātās Mātes dienas svinības, Sonora Smārta mācītājam ieteica, ka arī tēviem to pagodināšanai vajadzētu ieviest līdzīgus svētkus. Kā svinību datumu viņa ieteica 5. jūliju, kas ir viņas tēva dzimšanas diena, tomēr mācītājiem nebija laika, lai tik īsā laikā tiem pienācīgi sagatavotos, tāpēc svētki tika atlikti uz jūlija trešo svētdienu. Vairāki vietējie garīdznieki apstiprināja šo ideju un jau 19. jūnijā, visā pilsētā tika izsludināta Tēva diena.Neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem Tēva dienu padarīt par oficiāliem svētkiem jau kopš 1911. gada, visbeidzot 1972. gadā ar prezidenta Ričarda Niksona atzinumu tā tika pasludināta par valsts svētkiem. Viena gadsimta laikā šie svētki ir kļuvuši par populāriem un nozīmīgiem svētkiem visā pasaulē – mūsdienās tos svin it visos apdzīvotajos kontinentos, kopumā apvienojot 135 pasaules valstis, kurās Tēva diena tiek svinēta neatkarīgi no iedzīvotāju ādas krāsas un reliģiskās pārliecības. It visās šajās valstīs Tēva dienai ir oficiāli svinamās dienas statuss.