Pirmais mācību gads Ekoskolu programmā

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi piemērojamas, bet tai pat laikā savu efektivitāti jau drīz apliecinošas vides pārvaldes sistēmas izveide skolā. Bet  šī programma neaprobežojas tikai  ar vides pārvaldību skolā, jo tā  veicina izpratni par vidi, saistot  to  ar daudziem mācību priekšmetiem, veido attieksmi un vērtības, interesi par vidi  un līdz ar to arī vēlmi rīkoties, pie tam procesā iekļaujot ne tikai skolas dzīvē iesaistītos, bet arī apkārtējo sabiedrību, tādējādi veicinot kopējo vides apziņas attīstību.

Salacgrīvas vidusskola Ekoskolu programmā darbojas pirmo gadu. Katru gadu ekoskolu programmā skolai jāizvēlas gada tēma, mēs izvēlējāmies “Veselīgs dzīvesveids”, jo secinājām, ka tā ir ļoti aktuāla gan lieliem, gan maziem. Mācību gada sākumā tika ieguldīts liels darbs, lai skolā veiktu Vides novērtējumu, izstrādātu Vides kodeksu 2016./2017. mācību gadam, izveidotu Ekopadomi, sastādītu darba plānu, izveidotu Ekodēli un  informētu visu skolas kolektīvu par šo programmu.  Šajā procesā iesaistījās gan skolas medmāsa, gan tehniskais personāls, gan skolēni un skolotāji, arī vecāki.

Mācību gads aizvadīts. 23.maijā ekopadome tikās pēdējo reizi šajā mācību gadā, lai pie tējas tases un pašu ceptiem našķiem pārrunātu paveikto, izteiktu priekšlikumus jaunajam darba cēlienam.  Nebijām pilnā sastāvā, bet devītklasniekiem kārstākais eksāmenu laiks. Šajā mācību gadā tika veiksmīgi turpināts iepriekšējos gados iesāktais darbs dažādu vides jautājumu risināšanā, notika nodarbības un pasākumi dabā, turpinājām vākt gan makulatūru, gan izlietotās baterijas. Bet bija arī daudz papildus pasākumu, kuros visā pasaulē ekoskolas piedalās. Piemēram, Ekoskolu Rīcības dienas, Starptautiskā Silto džemperu diena u.c. Tas prasīja no ekopadomes papildus pārdomātu darbu, lai šajos pasākumos iesaistītu visu skolas kolektīvu. Šajā mācību gadā tika pievērsta skolēnu uzmanība arī Pasaules PRET HIV dienai, smēķēšanas un citu atkarību kaitīgai ietekmei uz cilvēka veselību.

Mācību laikā kopīgi tika plānota Sajūtu takas izveide pie skolas, ar ko piedalījāmies konkursā “100 darbi Latvijai”. Un ne jau svarīgs bija konkursa rezultāts, bet tas,  ka šī taka skolēniem patīk un dzirdam pozitīvas atsauksmes no pilsētas iedzīvotājiem. Pie takas pilnveidošanas darbs turpināsies rudenī.

Šajā mācību gadā vairāk tika domāts par pārdomātu dažādu resursu izmantošanu un taupīšanu. Skolēni mācījās skaistas dāvanas pagatavot no lietām, kuras domātas izmešanai, bet ar radošu pieeju tām tika dots otrs mūžs. Tā mēs mācījāmies vairāk uzmanības pievērst vides problēmām. No oktobra nedēļā reizi ekopadomes aktīvisti, iesaistot arī savus klases biedrus, aicināja sākumskolas skolēnus uz rīta izkustēšanos mūzikas pavadībā. Cits to darīja ar prieku, kāds palika tikai vērotājs.

Liels atbalsts skolēnu vecākiem bija noslēgtais līgums ar zobu higiēnisti Dainu Blomu. Paldies viņai par to, ka pati brauca pēc bērniem uz skolu, pati pēc procedūrām veda atpakaļ. Viņai palīdzēja izglītības iestādes saimniecības pārzine Tatjana Kondratjuka. Tas viss tika darīts, domājot par skolēnu veselību.

Mācību gada laikā skolēni piedalījušies dažādos konkursos un projektos, kas liek pārdomāt vides problēmas, norises dabā. Ekopadomes pārstāvji februārī piedalījās Ekoskolu Ziemas forumā, kurā 3 dienas mācījās, izzināja, sadarbojās ar vēl citu 100 skolu pārstāvjiem vides jautājumu problēmu risināšanā. Viens no pēdējiem lielākajiem – projekts “Kartupelis-2017” 2.un 3. klašu skolēniem, kurā darbs turpināsies visu vasaru. Savu eksperimentu sadarbībā ar Re TV raidījumu “Es varu būt zaļš” par atkritumu sadalīšanos vēl turpina arī 3.a klase. Paveikto darbu uzskaiti varētu turpināt.

Skolēniem tika veikta aptauja, lai noskaidrotu skolēnu domas par ekoskolu, vides jautājumiem, viņu paradumiem. Tā ir viela gan pārdomām, gan plānojot turpmāko darbību.

Bet veicamo darbu saraksts jaunajam mācību cēlienam arī tiek jau veidots. Ekopadomes skolēni jau izteica priekšlikumus nākamā mācību gada tēmai, bet uzklausīsim arī citus ieteikumus.  Viens no lielākajiem projektiem nākamajā mācību gadā būs starptautiska, uz rīcību orientēta mācību programma Ekoskolām “Ēdam atbildīgi!”, kas aizsākās EYD 2015 ietvaros. Projektā piedalās 9 Eiropas valstis.

Skola pieteikta arī Biedrības “Daibes ilgtspējas centrs” sadarbībā ar SIA “ZAAO” un LVAF projektā “Mobilā izziņas klase” un projektā “Jaunie vides līderi”.

Turpināsim darboties Ekoskolu programmā ar mērķi iegūt Zaļo karogu.

Lai ritētu veiksmīgs darbs, jāstrādā komandā gan skolēniem, gan vecākiem, gan skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem. Paldies visiem par ieguldīto darbu, enerģiju, interesantiem priekšlikumiem, lai veiksmīgi varētu darboties Ekoskolu programmā! Īpašs paldies Intai Somai.

Ne visu ieplānoto esam paveikuši. Varbūt kaut kas neizdevās tik labi, kā bijām ieplānojuši, bet mēs visi kopā mācāmies, kā būt Ekoskolai. Jāatceras, ka šodien vairs nevaram  neviens vienaldzīgi izturēties pret vides jautājumiem. Ikviens skolā esam atbildīgi par resursu taupīšanu, atkritumu šķirošanu. Nevaram gaidīt, ka to darīs kāds cits, bet uz mani tas neattiecas.

Liels paldies Ekoskolas pirmajai prezidentei Sindijai Puriņai, kura nenobijās no kaut kā jauna un uzņēmās šo atbildīgo darbu. Liels paldies tiem ekopadomes skolēniem, kuri vienmēr ieradās uz visām tikšanās reizēm pirms veicamajiem darbiem un nenobijās uzņemties atbildību. Paldies Laurai Krisanovai, kura bija kā dzirkstelīte pirmajā pusgadā!

 Lai visiem jauka, saulaina vasara! Uz tikšanos rudenī!

   Ekoskolas koordinatore skolotāja Lolita Valaņina

 

Atbildēt