Pie Salacgrīvas vidusskolas vidusskolēniem viesojas Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova

Pie Salacgrīvas vidusskolas 10.-12.klašu skolēniem 27. martā viesojās Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova, turpinot Satversmes tiesas jubilejas gadā (2016.) uzsākto iniciatīvu, kuras ietvaros Satversmes tiesas tiesneši dodas uz izglītības iestādēm  ar  izglītojošu lekciju, lai pastāstītu par tiesneša profesiju un Latvijas tiesību sistēmu.

Sanita Osipova ir viena no Satversmes tiesas tiesnesēm. Pavisam to ir septiņi, un viņi tiek ievēlēti uz 10 gadiem. Sanita Osipova par tiesnesi strādā kopš 2011. gada. Viņa ir absolvējusi LU Juridisko fakultāti, 1998. gadā ieguvusi doktora grādu, strādājusi LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un politisko zinātņu katedrā, vadījusi Tiesību katedras darbu Biznesa augstskolā ”Turība ”, bijusi  arī ” Turības” Juridiskās fakultātes dekāne un asociētā profesore, strādājusi vēl vairākos ievērojamos amatos. Tiesnese ir arī vairāk nekā 40 dažādu publikāciju autore, vadījusi dažādus tiesību zinātnes projektus, kā arī zinātniskās, akadēmiskās un profesionālās komisijas.

Vidusskolēniem S.Osipova lasīja lekciju par svarīgākajiem juridiskajiem jautājumiem, kas saistās ar Latvijas valsti. Pirmkārt, viņa definēja, kas ir valsts. Mūsdienās valsts ideāls ir demokrātiska, tiesiska valsts. Mēs varam būt lepna un laimīga tauta, jo mums ir sava neatkarīga valsts. Latvijā valsts pieder tās iedzīvotājiem, un tiesnese uzsvēra, ka tieši jaunā paaudze ir atbildīga par to, kā veidosies mūsu valsts nākotne.

S.Osipova izklāstīja teorētiskos jautājumus par to, kā tauta īsteno savu varu Latvijā, atgādinot, ka tieši referendumos tauta var izteikt savu viedokli, kā piemēru minot referendumu, kurā tauta pauda savu gribu par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā. Tad sekoja sīkāks izklāsts par tiesu sistēmu Latvijā, par tiesnešiem, par jurista profesiju un tās nozīmi valstī, par jurista profesionālās darbības pamatuzdevumiem, par Satversmes tiesu, tās statusu un kompetenci. Jauniešiem bija interesanti uzzināt, kad persona var vērsties Satversmes tiesā, vai personas pamattiesības var ierobežot un par to, ka jurista darbs ir ļoti grūts, zināšanas jāpapildina mūža garumā, jo likumi mainās nepārtraukti. Juristam ļoti labi jāzina latviešu valoda un vismaz viena svešvaloda, tad var domāt par karjeras izaugsmi. Īpaši tiesnese uzsvēra, ka ierindas jurists nepelna daudz, tikai izcilam speciālistam ir laba alga.  Vidusskolēniem viņa lika aizdomāties, vai tiem, kuri savu nākotni cer saistīt ar jurisprudenci, ir pietiekams gribasspēks, uzņēmība un centība, lai apgūtu nepieciešamās zināšanas. Lai sasniegtu mērķi, ir ļoti daudz jāstrādā.

Tiesnese skolas direktorei S.Šlekonei sarunas noslēgumā pateicās par silto uzņemšanu un uzdāvināja skolas bibliotēkai vairākas grāmatas par tiesību jautājumiem, bet skolēni guva no šīs lekcijas ieskatu par Satversmes tiesas darbu un daudziem citiem jautājumiem saistībā ar mūsu valsti un jurista profesijas iespējām mūsu valstī.

 

Salacgrīvas vidusskolas skolotāja

Inta Balode

Atbildēt