Nodarbība vidusskolēniem – mērķi un to sasniegšana

Pirmdiena 10. un 11.klašu skolēniem beidzās ar ļoti svarīgu sarunu “Mērķu nospraušana un to sasniegšana”. Pie mums viesojās divi studenti – Kristaps Zakulis un viņa skolas biedrs Tristans. Saruna noritēja angļu valodā, tādējādi dodot skolēniem dubultlabumu – saturu un klausīšanās prasmes angļu valodā, jāpiebilst, ka pagājušajā gadā šāda tikšanās bija zoom platformā un latviešu valodā.

Kristaps iesāka sarunu par pētījumu Hārvardā (ASV), kur abiturientiem tika uzdots jautājums, vai viņi ir nosprauduši mērķi, un vai viņiem ir plāns, kā to sasniegt. Tikai 3 % atbildēja apstiprinoši. Tie paši jaunieši tika aptaujāti pēc 10 gadiem, kad izrādījās, ka šie 3 % pelna 10 reizes vairāk nekā visi pārējie, kuriem nebija ne mērķa, ne plānu, vai bija mērķi, bet nebija plānu. Tas pierāda, ka nospraust mērķi un sastādīt plānu tā sasniegšanai, ir ļoti svarīgi.

Viens risinājums ir izmantot SMART metodi, kuras nosaukums veidojies no kritēriju angļu valodā pirmajiem burtiem.

Latviski to var pārlikt kā saīsinājumu TRIKS

T-Terminēts, R-Reālistisks, I-Izmērāms, K– Konkrēts, S-Sasniedzams.

Kristaps piemēram minēja ļoti uzskatāmu vēsturisku faktu – Amundsena un Skota ceļojumu uz Dienvidpolu, viens veiksmīgs, otrs pagalam neveiksmīgs, kura pamatā bija slikta plānošana.

Vajadzētu paturēt prātā arī “5 P (5 Ps)” principu: Proper Planning Prevents Poor Performance (pareiza plānošana pasargā no slikta snieguma).

Vēl viens ieteikums abiem nodarbības vadītājiem- sekot saviem hobijiem, pie tam daloties ar draugiem, kur tu redzi, vai draugs lasa grāmatas, vai vingro, vai ir aizgājis uz mēģinājumu. Ļoti svarīga ir apņemšanās (commitment), disciplīna un nepadošanās.

Lielisks veids, kā nepazaudēt savus mērķus un turēt tos acu priekšā, ir izveidot savu vīziju dēli (vision board), uz kura izvietot fotogrāfijas, tekstus, citātus – respektīvi visu, kas simbolizē mūsu sapņus.

Nobeigumā skolēniem tika dota iespēja savā īpašumā iegūt grāmatu, sazinoties ar Kristapu Instagram un aizpildot anketu. Pēc Iepriekšējās tikšanās reizes grāmatu savā īpašumā bija ieguvis Daniels Sokolovs.

Lai veicas ar mērķu uzstādīšanu un plāniem!

Paldies skolotājai Laurai Endei par nodarbības organizēšanu.

Atbildēt