Iepazīstam biškopja un podnieka profesijas

13.jūnijā   Eko padomes aktīvisti un citi interesenti apmeklēja Vidzemes podnieku un  biškopi  Arni Preisu Duntē.

Arnis Preiss iepazīstināja skolēnus  ar podnieka darba specifiku , nepieciešamajām prasmēm un darba vidi, kādām rakstura īpašībām un zināšanām, kā arī izglītībai jābūt  podniekam.   Ciemojoties pie Vidzemes podnieka Arņa Preisa vecajā guļbūves klētī iespējams vērot trauku tapšanu. Cepļa ēkā var aplūkot autora darbu ekspozīciju un uzzināt visu par atklātās uguns cepļa kurināšanu. Žurnālā “Klubs” atrodams šāds A.Preisa raksturojums: “Podnieks Arnis Preiss ir mūsdienu podniecības ikona Latvijā. Viņa darbi ir statuss, gluži kā labs uzvalks vai S klases Mercedes. Preisa trauki zināmu aprindu interjerā liecina par labu gaumi un vērtību izpratni.” (pilnu rakstu varat lasīt https://www.santa.lv/raksts/klubs/vina-darbi-ka-s-klases-_mercedes_–podniecibas-ikona-arnis-preiss-25785/).  A.Preiss veido ne tikai no Latvijas māla, bet lielākoties pasūta mālu no Vācijas, dažādus kristālus un citus materiālus gandrīz no visas pasaules, lai taptu trauki ar tādu glazūru, kādu veido apmēram tikai 15 keramiķi Eiropā. Šo tehniku viņš ir mācījies Amerikā gandrīz pie uzvārda brāļiem keramiķiem Praisiem. Vajadzīga precizitāte, pacietība, darba plānošana, kā arī izpratne par to, kā realizēt savus darbus. Skolēni redzēja arī kā top māla tējas krūze, kuras izveidei jāveic kādas 25 darbības, lai būtu sasniegts gala rezultāts.

Par bitenieku A.Preiss kļuvis, mantojot no savas mammas 7 stropus, tagad viņam ir 90 bišu stropi, kas izvietoti trīs dažādās dravās. Biteniekam visu laiku jāseko jaunumiem biškopībā,  A. Preiss vairāk pēta ziemeļu valstu pieredzi, kur klimats līdzīgs mūsējam, darbam parocīgākie stropi ir Somijas dizains. Stropi tiek pārbaudīti vismaz reizi nedēļā, jāpamana, kad bites grib spietot , un pārvietot tās uz jaunu mājiņu. Jābūt pacietīgam, mierīgam, mērķtiecīgam, labam organizatoram, jo visus darbus viņš neveic pats.Skolēniem bija jāsaprot vesela gūzma jaunu vārdu – izsviest medu, rāmji, prauli, slotiņas utt. Uzsākot darbu ar bitēm, jāapzinās, ka tas prasīs lielus finansiālus ieguldījumus, un peļņa uzreiz nav gaidāma.

Izrādās, ka biškopja profesionālo kvalifikāciju var iegūt Ogres tehnikumā profesionālās tālākizglītības programmā. iespējams apgūt, arī mācoties profesionālās pilnveides programmās. Protams, ka arī pagaršojām gan  jauno pavasara medu, gan griķu medu, gan arī bišu maizi.

Skolēni sekoja stāstījumam  ar lielu interesi, uzdeva jautājumus, bet tikšanās nobeigumā A.Preiss ņēma rokās ģitāru, jo izrādās, ka viņš vēl arī muzicē, un visu dara nopietni un pamatīgi.

Paldies par nodarbību!

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Inta Cirša, PKK

 

 

Atbildēt