Grētai Salmanei – pirmā vieta pajūgu braukšanas sportā

Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) Gada balvas 2019 ceremonijā pajūgu braukšanas sportā bērnu kategorijā (10-14 gadi) pirmā vieta tika piešķirta salacgrīvietei Grētai Salmanei. Ar Grētas panākumiem, protams, lepojas viņas trenere Anita Tašiņa. Lai uzzinātu vairāk par šo sporta veidu, devos pie viņas uz nelielu sarunu.
Izrādās – pajūgu braukšana nav ļoti populārs sporta veids Latvijā, Eiropā  gan. Anitu tagad bieži var sastapt Salacgrīvā, šeit viņa nodarbojas ar zirgiem, tos trenē, un pajūgu braukšana ļoti iepatikusies arī Grētai. Pēc tikšanās ar Anitu sākusi mācīties braukt, pamazām iepaticies šis sporta veids. Tajā trenēties nav viegli, tas ir regulārs ikdienas darbs, un tas ir komandas darbs. Grētai jāmācās un jādara visi darbi: sākot ar to, ka jātīra stallis, jākopj zirgs, un tikai tad var sēsties ratos, un, protams, gan treniņu laikā, gan brīvajā laikā jāiepazīst zirgi, viņu uzvedība, paradumi, arī stiķi un niķi, lai sacensībās nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, jo tajās jābrauc ar svešu zirgu, kurš tikai sacensību dienā tiek iepazīts.

Pajūgu braukšana ir komandas darbs. Trenere Anita stāsta, ka neiztikt bez Zigmunda, kurš ir neatsverams palīgs, kas gan griež zirgu nagus, gan liek pakavus, gan dara visas tehniskās lietas. Braukšana uz sacensībām ir gana sarežģīta, jo uz tām jāaizgādā gan zirgi, gan rati. Tad viņš ir lielākais palīgs. Tāpat daudz darba, lai viss izdotos, iegulda Gundega Upīte, kurai pieder stallis, un Anita darbojas SIA “Caballos” paspārnē. Tāpat lielu darbu jāiegulda Grētas vecākiem, un, cik vien iespējams, Grētas tētis dodas palīgā gan ikdienas darbos, gan sacensībās.

Sacensības pajūgu braukšanā notiek visu sezonu, un Grētas augstais novērtējums iegūts sezonas garumā. Katras sacensības tiek vērtētas ar punktiem, un sezonas beigās ir kopsavilkums, kad tiek vērtētas tās piecas sacensības, kurās iegūti vairāk punktu. Šī ir augstākā balva, ko var iegūt Latvijā LJF. Grētai nākamajai sezonai mērķis izvirzīts – nedrīkst apstāties pie sasniegtā, tāpēc cītīgi jātrenējas, lai labi startētu sacensībās. Bērniem ir vairākas disciplīnas, kurās jāstartē – ir gan manēžas braukšana, gan konusu braukšanas maršruts. Pagājušajā sezonā viņa vienu reizi piedalījās arī kombinētajā maratonā (tajā gan konusi, gan šķēršļi). Grētas trenere ir priecīga turpināt strādāt ar viņu, bet noteikti neatteiks, ja vēl kāds bērns izrādīs interesi un pēc tam būs gatavs strādāt un trenēties pajūgu braukšanā.

Paldies Anitai par stāstījumu, vēl tikai  jāpiebilst, ka  Gada balva 2019 arī Mokkai (LS) kā labākajam jaunzirgam pajūgu braukšanā.

Paldies Grētai un viņas vecākiem!

Salacgrīvas vidusskolas skolotāja Inta Balode

Atbildēt