Ēnu diena – laba iespēja iepazīt profesijas

Ēnu  diena ar katru gadu iegūst lielāku popularitāti, jo tā ir lieliska iespēja skolēniem iepazīt dažādu profesiju un nozaru prasības, tā palīdz jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Arī  Salacgrīvas vidusskolas skolēni šogad aktīvi piedalījās Ēnu dienā. Uz sarunu aicināju 12. klases skolnieci Kristu Muciņu, jo viņa bija izvēlējusies ēnot pavisam neparastas profesijas pārstāvi. Bet nu par visu pēc kārtas.

Pagājušā gada oktobrī Krista bija kruīza braucienā ar Igaunijas uzņēmumam Tallink piederošo kruīza prāmi “Romantika”, īpaši viņu interesēja, ko dara un kādi pienākumi ir kruīza vadītājam, sen jau interesēja uzzināt ko vairāk par šo profesiju. Liktenim labpatika, ka viņa tika iepazīstināta ar puisi, kurš pagājušajā gadā bija ēnot kruīza vadītāju, bet šogad jau viņš pats strādā šajā profesijā. Tā kā Kristai ļoti patīk pasākumu vadīšana, uzzinot, ka ir iespēja kļūt par ēnotāju, viņa pieteicās konkursam uz šo vietu. Konkurss notika divās kārtās, pretendentu bija daudz, prasības bija stingras. Otrajā kārtā bija jāiesniedz pašas video, kur bija jāpierāda, ka ir atvērta un radoša, gatava strādāt ar cilvēkiem, jāargumentē, kāpēc komisijai būtu tieši viņa jāizvēlas kā ēnotājs. Konkurss tika veiksmīgi izturēts, Krista bija to astoņu jauniešu vidū, kuri ieguva iespēju ēnot kruīza vadītāju.

Kristai tika piešķirtas trīs pilnībā apmaksātas dienas uz kruīza prāmja. Pirmajā dienā bija prāmja iepazīšana – ekskursija, pēc tās sākās ēnošana, viņa ēnoja kruīza vadītāju Kristu un  pozitīvi novērtēja to, ka puisis ne tikai darīja savus tiešos darbus, bet izstāstīja un parādīja arī tos darbiņus, kas vēl ir jādara, piemēram, citās dienās. Arī pašai bija jāparāda savas prasmes: uzdevums bija vadīt spēles bērnu auditorijai. Otrajā dienā bija drošības pārbaude prāmim, kurā, protams, bija jāpiedalās arī Kristai.

Pēc tam, tā kā bija paredzēts lielais Valentīna dienas pasākums, nācās dekorēt galveno zāli.

Tad bija jāēno zviedru pārstāve Anne, kurai viņa palīdzēja gan loteriju vadīšanā, gan muzikālajā viktorīnā. Uz prāmja ir satikšanās vietas, kur tie  ārzemju tūristi, kuri interesējas par Latviju, var nākt uz sarunām, lai uzzinātu par Latviju sev interesējošo. Arī šajās sarunās viņa piedalījās, sakot, ka priecājas, ka varēja ar savām zināšanām palīdzēt.


Trešajā dienā pieņemšana ofisā, kuras laikā pārrunas, rekomendācijas, vērtējums, ieteikumi.

Kad Kristai vaicāju par viņas ieguvumiem, pirmkārt, viņa uzsvēra, ka Ēnu diena ir laba, jo tad var pārliecināties, vai izvēle par nākotnes profesiju ir izdarīta pareizi. Krista sapratusi, ka šis darbs tomēr nav tas, ko viņa gribētu darīt ikdienā, kaut gan līdz šim bija apsvērusi diezgan nopietni šo ideju. Otrkārt, viņa uzsver, ka piedzīvotais ir neatsverama pieredze, piedzīvojums, lieliska iepazīšanās ar jauniešiem no dažādām Latvijas vietām, kuri arī bija ēnotāji, bet nu jau kļuvuši par draugiem, ar kuriem norunātas nākamās tikšanās reizes.

Tā bija lieliska iespēja iepazīt cilvēkus, kuri no sirds dara savu darbu: gan Krists, gan Anne, par viņu Krista saka – ļoti iedvesmojoša personība, staro par to, ko dara un dara laimīgus citus. Kristai Ēnu dienas pagājušas, bet viņai būs vēl iespēja tikties ar iepazītajiem draugiem, gan jauniešiem, gan Kristu un Anni, jo dāvanā saņemts vēl viens kruīza brauciens.


Saistībā ar nākotnes profesiju pagaidām pārdomu brīdis, lai saprastu, ko īsti dzīvē vēlas darīt. Mans novēlējums Kristai, lai sapņi piepildās un lai mērķus izdodas sasniegt, tu to vari!

 

Salacgrīvas vidusskolas latviešu valodas skolotāja

Inta Balode.

Atbildēt