Ekoskolu apbalvošanas pasākumā

 

 

Ekoskolu apbalvošanas svinību pasākums š.g. 12.septembrī noritēja Latvijas Nacionālā bibliotēkā divās daļās – pirmajā daļā skolas saņēma apbalvojumus un varēja iepazīties ar labās prakses piemēriem no kolēģu darba. Apbalvoto skolu un pirmskolas iestāžu rindās ir gan tās izglītības iestādes, kuras Ekoskolu programmā iesaistījās pirmo gadu, gan tās, kuras  šo programmu īsteno jau daudz gadu, pat 15 gadus.

 

Lai saņemtu Ekoskolu apbalvojumus, izglītības iestādēm visa mācību gada garumā ir jāīsteno vides izglītības programma un jāiesaistās apkārtējās vides pārvaldībā, kā arī jācenšas videi draudzīgās praksēs iesaistīt arī apkārtējo sabiedrību. Latvijas Ekoskolas nosaukums 2017. / 2018. mācību gadam piešķirts 67 izglītības iestādēm, tajā skaitā arī Salacgrīvas vidusskolai, kura jau pirmajā gadā sekmīgi iesaistījās Ekoskolu programmā. Izvērtētāja secinājums: “Lai gan skola pretendē uz sertifikātu, domāju, ka tā ir atbilstošs kandidāts zaļajam karogam. Programma skolā tiek mērķtiecīgi īstenota, visos posmos iesaistīti skolēni, skola atvērta sadarbības partneriem, kā arī iesaista sabiedrību un uzrunā medijus.” Uz Zaļo karogu skola var pretendēt tikai otrajā darbības gadā. Starptautiskais Zaļais Karogs 2017. / 2018. mācību gadam piešķirts 131 izglītības iestādei, bet dažām izglītības iestādēm piešķirtas Pateicības par darbu Ekoskolu programmā 2016. / 2017. mācību gadā. Klātesošos uzrunāja un sveica gan IZM Valsts sekretāra vietniece – departamenta direktore Evija Papule, gan Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme, gan pārstāvji no UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas, Ekoskolu koordinators Latvijā Daniels Trukšāns, Edmunds Cepurītis, VARAM pārstāvis un vēl citi. Gan Evija Papule, gan citi runātāji uzsvēra, ka Ekoskolas ir 22.gadsimta skolas. Pasākuma pirmā daļa beidzās ar kopīgi sacerētu, humora pilnu Ekoskolas himnu.  Pasākuma otrajā daļā sekoja kampaņas “Zaļais aicinājums” atklāšana. Evija Papule un Ilze Dalbiņa (UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas  Izglītības sektora vadītāja) informēja par Starptautiskās izglītības akciju “Pasaules lielākā mācību stunda” Latvijā. Šogad Pasaules lielākās mācību stundas vadmotīvs ir ilgtspējīgs pārtikas patēriņš un veselīgs dzīvesveids, tādēļ aicinām pedagogus un skolēnus piedalīties gan organizatoru izveidotajā pārtikas projektā „Katram šķīvim savs stāsts”, gan pašiem sagatavot inovatīvu mācību stundu, nodarbību, semināru, lekciju un citu pasākumu plānus, kas veltīti kādam no 17 ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Klātesošie uzzināja, ka Latvijā Ekoskolu Rīcības dienas notiks no 30.oktobra līdz 5.novembrim. Edmunds Cepurītis informēja par Zaļo Aicinājumu.

Pēc pasākuma LNB Ziedoņa zālē visi tika aicināti pievienoties kopīgā kampaņas atklāšanas gājienā “Izmetam pārāk daudz”, kas notika no Latvijas Nacionālās bibliotēkas līdz Brīvības piemineklim.

 

Gājiena mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka Latvijā izmetam atkritumos ap ceturto daļu no visas saražotās pārtikas. Lai arī grūti panākt, ka pārtika vispār nenonāk atkritumos, šāda daļa ir nepiedodami liela un noteikti varam daudz darīt, lai to samazinātu – gan skolās, gan mājās. Gājiena mērķauditorija šoreiz bija tieši sabiedrība un mediji – tāpēc ļoti svarīgi bija veidot interesantus un aizraujošus plakātus, kuros parādīta problēmas būtība – katrs ceturtais novāktais kartupelis ,burkāns, tomāts, gurķis utt. nonāk atkritumos, tātad, ir izaudzēts bezjēdzīgi.

Pārtikas atkritumu svarīgākie fakti:

Pasaulē šobrīd tiek izmesta atkritumos viena trešā daļa no visas saražotās pārtikas. Latvijā – ap 25%. Latvijā ik gadu tiek izmests vairāk nekā 110 kg pārtikas uz vienu cilvēku (LASA dati)

Izmaksas izmestajai pārtikai ir ap 70 EUR gadā vienam Latvijas iedzīvotājam. Latvijā kopā gada laikā izmetam pārtiku ap 140 miljonu EUR apmērā. (homo ecos:)

Pasaulē pārtikas atkritumi ir atbildīgi par 8% no cilvēka radītajām klimata pārmaiņām (FAO)

Ap 30% pasaules lauksaimniecības zemes tiek izmantots, lai audzētu pārtiku, kas netiek apēsta.(FAO)

Ap 20% pasaules saldūdens patēriņa rodas, lai audzētu pārtiku, kas pēc tam nonāk atkritumos(FAO).

Viss pasākums bija interesants, un diena pagāja nemanot, uzkrājot arī jaunu pieredzi turpmākajam lielajam darbam.  Salacgrīvas vidusskolas šī gada tēma ir “Ēdam atbildīgi!” Tas ir starptautisks projekts, kurā piedalās 9 valstis.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau piecpadsmit gadus.

Salacgrīvas vidusskolu pasākumā pārstāvēja skolas ekopadomes 10. klases meitenes- Linda Ivanova un Monta Mieze, un koordinatore Lolita Valaņina.

 

Skolotāja Lolita Valaņina

Atbildēt