Ekopadomes ekskursija

29. maija rītā čaklākie Ekopadomes pārstāvji devās ikgadējā ekskursijā, kura ir kā dāvana par gada laikā padarīto un ieguldījumu Salacgrīvas vidusskolas kā Ekoskolas attīstībā.

Šajā dienā ceļš mūs vispirms veda uz Vijciema čiekurkalti, ko var uzskatīt par savdabīgu mežsaimniecības vēstures brīvdabas muzeju. Šī čiekuru kalte tika celta 19.gadsimta beigās, kad Ziemeļvidzemi skāra lielas vētras un plaši meža ugunsgrēki un bija jādomā, kā mežu atjaunot. Tā darbojās bez pārtraukuma līdz 20. gadsimta 60. gadiem, kad Latvijā uzcēla lielas, ar elektrību darbināmas čiekurkaltes, kuras bija piemērotas lielražošanai. 1992. gadā, pateicoties Strenču virsmežniecības un Meža darbinieku biedrības cilvēku uzņēmībai, vecajā kaltes krāsnī atkal atdzīvojās uguns. No tā laika katru ziemu, parasti no janvāra līdz aprīlim, krāsnī rūc uguns un griežas čiekuru žāvēšanas cilindri. Vijciema čiekurkaltē žāvēšanas procesu nodrošina ar ekoloģisku kurināmo – izkaltētiem un sēklas jau atdevušiem čiekuriem. Kaltē viss ir autentisks, gluži tāds pats kā pirms simts gadiem. Ar oriģināli ceļamo ratu uz trešo stāvu tiek celti maisi ar čiekuriem, no kurienes pa īpašām lūkām tos saber žāvēšanas cilindros. Tur tos, divreiz dienā apgrozot, kaltē nedēļu. Kopš 2000. gada Vijciema čiekurkalti apsaimnieko akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, veiksmīgi apvienojot čiekurkaltes pamatdarbību ar vēsturisko vērtību saglabāšanu. 2002. gadā šo ēku iekļāva Eiropas kultūras mantojuma sarakstā.

Skolēni Vijciema čiekurkaltē redzēja, kā notiek priežu čiekuru žāvēšana un sēklu iegūšana. Viņi iepazinās ar senajām čiekuru kaltes iekārtām, uzzināja, kādēļ ir svarīgi vākt čiekurus un kā šīs sēklas tiek izmantotas mežu atjaunošanā. Skolēni ieguva zināšanas par mežsaimniecību, priežu dzīves ciklu un dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Viņi iemācījās, kā no čiekuriem iegūst sēklas, cik svarīga ir sēklu kvalitāte, kā arī saprata, cik nozīmīgs ir cilvēka darbs dabas saglabāšanā un mežu atjaunošanā.

Tālāk devāmies uz Līgatni, kur vispirms apmeklējām Padomju slepeno bunkuru, kas atrodas 9 metrus zem zemes, un tajā iekārtota patversme Latvijas komunistu varas elitei kodolkara gadījumā. Patversmē saglabājušies autentiski laikmeta eksponāti. Veselus 30 gadus rehabilitācijas centra darbinieki un apmeklētāji neko nezināja par to, kas atrodas zem viņu kājām, – tik liels bija šī objekta slepenības plīvurs. Bunkurs tika izbūvēts aukstā kara laikā, kad PSRS nemitīgi bija gatava Rietumu uzbrukumam un īpaši ASV kodoltriecienam. Ekskursijā aplūkojām plānus un situācijas atspoguļojumus, kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu hidroelektrostaciju dambji, autonomu elektrostaciju ar dīzeļģeneratoriem un degvielas noliktavu, kondicionēšanas iekārtas gaisa attīrīšanai ar skābekļa rezervēm, telekomunikāciju bloku, ēdnīcu ar tipisku padomju laiku ēdienkarti, dažādu padomju laika atribūtiku un sadzīves lietas.

Skolēni ieguva priekšstatu par dzīvi un sabiedrības uzbūvi Padomju laikā, kā arī iemācījās par aukstā kara perioda politisko spriedzi un gatavošanos iespējamam karam. Viņi saprata, cik liela nozīme tolaik tika piešķirta slepenībai, organizētībai un civilajai aizsardzībai. Apmeklējums palīdzēja skolēniem izprast vēstures notikumus, kas veidojuši mūsdienu pasauli.

Darbojoties un piedaloties Rīcību dienās, ieguvām dāvanu karti no Līgatnes dabas takām, tāpēc šīs dienas pēdējā pietura bija tieši tur. Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas mežainām gravām bagātā apvidū. Skolēni redzēja Latvijas mežos mītošos savvaļas dzīvniekus, piemēram, aļņus, stirnas, mežacūkas, lūšus, lāčus un lapsas. Viņi vēroja dzīvniekus tiem ierastā vidē un uzzināja par to dzīvesveidu, uzvedību un pielāgošanos dabas apstākļiem. Skolēni arī iepazina dažādus meža biotopus un augus.

Skolēni ieguva zināšanas par Latvijas dabas daudzveidību un bioloģisko līdzsvaru. Viņi iemācījās atšķirt dzīvnieku sugas, izprata dabas aizsardzības nozīmi un to, kā cilvēks var palīdzēt saglabāt vidi. Apmeklējums attīstīja skolēnos cieņu pret dabu un atbildīgu attieksmi pret apkārtējo pasauli.

Klāt vasara – lielisks laiks Ekopadomes skolēniem atpūsties, darboties dabā, gūt jaunu pieredzi un plānot nākotnes aktivitātes!

Uz tikšanos nākamajā mācību gadā!

Teksts: Līga Tauriņa, Ekoskolas koordinatore

Foto: Dagnija Kuka, Līga Tauriņa

Atbildēt