EKO skolas izzinošā ekskursija

 

Pagājušajā mēnesī EKO Skolas dalībnieki devās izzinošā ekskursijā uz DTP ”URDA”. Šī ekskursija bija domāta kā EKO skolas dalībnieku saliedēšanās pasākums, kurš, protams, arī izdevās. Ekskursijas sākums bija no rīta un, nokļūstot tur, mūs mīļi visus sagaidīja.

Vispirms mūs visus izveda ekskursijā pa atkritumu poligonu. Šis, manuprāt, ‘’acis atvēra ‘’visiem. Atkritumu kalns bija milzīgs, un tas tikai turpina palielināties apkārtmēros. Mums tas lika saprast, ka izmetot atkritumus miskastē tie nekur nepazūd, bet gan nonāk atkritumu poligonā. Daļa no atkritumiem tiek šķiroti un pārstrādāti, bet tas prasa izmaksas. Tika parādīts mazs ieskats kā tas notiek. Pēc šī sapratām, ka ir jāsāk samazināt atkritumu daudzumu, it īpaši plastmasas, jo tā ir viela, kura dabā ļoti slikti pārstrādājas.

Pēc tā mēs atgriezāmies atpakaļ telpās, kur mūs sagaidīja ar ļoti izzinošu prezentāciju un stāstu par nulles atkritumu konceptu, jeb kā angliski to dēvē ‘’zero waste’’. Lielākoties jau zinājām ko šis nozīmē un kā tas izpaužas kā nekā esam EKO skolas dalībnieki. Visu šo turpmāko laiku ar mums bija arī televīzija, kura arī intervēja mūsu dažus dalībniekus un pēc tam to varēja redzēt televīzijā. Citiem šī bija pirmā saskarsme ar televīziju, kura ļoti patika.

Vēlāk sekoja tas, ka katrs varējām izdekorēt paši savu audumu maisiņu, kuru pēc tam varēsim izmantot kā dārzeņu vai augļu maisiņu. Mums tika iedoti materiāli un katrs kā nu vēlējāmies to izdekorējām pēc saviem ieskatiem. Šis bija ļoti noderīgi, jo lietojot šo maisiņu, nebūs jāizmanto plastmasas maisiņi, kuri ir pieejami veikalā, un kuri rada atkritumus.

Otra lieta ko varējām paši pagatavot, bija zobupasta. Šī no radošajām darbnīcām visiem patika vislabāk, jo šo zobupastu varējām katrs veidot arī pēc savām vēlmēm. Gatavojām no dabīgajiem materiāliem. Galvenā sastāvdaļa jeb bāze bija baltie māli, kura deva interesantu garšu, kā vismaz daudzi to teica. Un arī katrs varējām izvēlēties kādu ēterisko eļļu vēlamies savai pastai. Šo visu gatavojām mazās burciņās. Citiem no mums šī zobu pasta iepatikās, ka turpmāk mājās arī tādu taisīšot, jo esot pilnīgi cits rezultāts kā ar parasto veikalā nopērkamo zobupastu.

Tālāk mums pastāstīja un parādīja preces, kuras ikdienā varam aizstāt, lai neveidotu lielu atkritumu daudzumu. Kā viena no tām ir šampūnziepes, kuras var iegādāties beziepakojumu veikalos, kuri atrodas lielajās Latvijas pilsētās. Šīs iepriekš minētās šampūnziepes var izmanot ļoti daudz reižu un tās ir gatavotas no dabīgajiem materiāliem. Tika parādīts arī video, kurā bija pamācība kā šajos beziepakojumu veikalos iepirkties, ejot uz to ar savu līdzpaņemto iepakojumu. Šajos veikalos var iegādātiem visu nepieciešamo ikdienas vajadzībām.

Braucām tālāk uz Limbažu ugunsdzēsēju depo, kur mums bija iespēja uzkāpt tornī līdz pašai augšai. Daudziem no mums mazliet sabaidīja tas, ka grīdas vidū bija iebūvēts stikls, kas ļāva redzēt visu cauri. Redzējām vecus ugunsdzēsēju lietu eksponātus un devāmies mājās.

Šī ekskursija patika lielākoties mums visiem, jo tā bija ļoti izzinoša un daudz no tās varējām mācīties. Sapratām, ka tagad ikdienā nepirksim lietas, kuras nemaz mums nav vajadzīgas un kuras rada atkritumus.

 

Atbildēt