Egle svin!

LVM Kalsnavas arborētuma kolekcijā ir vairāk nekā 2400 dažādu egļu. Par godu Latvijas trešajai izplatītākajai koku sugai – eglei – un Egles vārda dienas svinībām janvārī, LVM Kalsnavas arborētums organizēja vides izziņas tematisko programmu vispārizglītojošām skolām – “Egle svin!”.

Programmā aktīvi darbojās gandrīz 1700 bērnu no 20 Latvijas novadiem un arī mēs – Salacgrīvas vidusskolas 1.a, 2.a, 2.b un 3.a klases skolēni.

Tematiskās programmas “Egle svin!” ietvaros apskatījām un iepazinām tuvāk 5 no 35 pasaules egļu sugām, kā mēdzam dēvēt – māsām. Vispirms iepazinām Latvijas mežos augošo parasto egli, tad ceļojām tālāk uz Serbijas, Bosnijas un Hercogovinas robežu pie Serbijas egles, tālāk uz Ziemeļameriku iepazīt vienas no pasaulē garākajām eglēm – Stikas egli Klusā okeāna piekrastē un tālāk uz ziemeļiem pie sala izturīgākajām māsām – Kanādas egles un melnās egles. Katra egle svinību ceļojumam bija sagatavojusies,  uzrādot pasi, kurā aprakstīta īsa, tomēr svarīga informācija par konkrēto egles sugu: vārds, uzvārds, galvenās ārējās pazīmes, dzimtā vieta un interesanti fakti.

Interesants bija bioloģijas doktora un profesora A.Mauriņa stāsts par egļu māsīcu, duglāziju, tās ceļojumu uz Latviju. Skolēni paši uzrakstīja vai uzzīmēja duglāzijas stāstu par tēmu ”Duglāzijas ceļojums”.

Dabaszinību stundā kļuvām par inženieriem un būvējām tiltu no makulatūras kastē ievietotā papīra un kociņiem, ar nosacījumu, lai izturētu vienas olas svaru.

Pagarinātās dienas grupā 2. a un 2. b klases skolēni iestādīja hemlokegles sēkliņas. Pēc mēneša sagaidāmi pirmie rezultāti. Kādi? To rādīs laiks. Skolēni iepazina egļu dzimtas koku. Tad paši zīmēja savu dzimtas koku.

Egļu vārda dienas noslēguma dienā skolēni meklēja burtu jūklī dažādus skuju kokus un pie egles teica viens otram labus vārdus un   novēlējumus.

Nedēļas laikā skolēni  ieguva jaunas zināšanas par piecām egļu sugām.

Paldies organizatoriem par interesanto un radošo projektu!

Laila Rozenberga, Evija Kosīte – Viļķina, Inguna Laksberga, Marta Stivriņa, Baiba Runce

sākumskolas skolotājas

Foto: L.Rozenberga

Atbildēt