Cilvēks bez ietekmes

Cilvēks bez ietekmes

Ir sākušās Ekoskolu Globālās Rīcības dienas ar dažādām aktivitātēm. Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) sadarbībā ar partneriem reģionos piedāvā filmu mēnesi domātājiem: ”Ko sēsi, to pļausi”. 5.novembrī viņi ciemojās arī Salacgrīvā JIC ”Bāka”. Pasākumu varēja apmeklēt ikviens interesents, kuram nav vienaldzīga attieksme pret apkārtējā vidē notiekošo.

Nodarbības ietvaros mēs skatījāmies dokumentālo filmu ”Cilvēks bez ietekmes”. 2009. gādā veidotājā filmā vienu gadu rakstnieks un vides aizstāvis  Kolins Bevans ar savu ģimeni veica eksperimentu – dzīvot Ņujorkas centrā, neatstājot ietekmi uz vidi. Tas nozīmēja, ka viņi ēda pārtiku, kas neatrodas tālāk 400 km no viņu dzīves vietas, neizmatoja tualetes papīru, pārvietojās tikai ar riteņiem un kājām, aizveda televizoru, veidoja kompostu (dzīvoklī ar sliekām, speciālā kastē), nepirka avīzes, neizmantoja liftus, negāja uz restorāniem. Pēdējos 6 mēnešus viņi arī atslēdza elektrību, tas nozīmēja, ka bija jāatsakās no ledusskapja, gaismas, veļas mazgājamās mašīnas un pārējam elektroniskajām ierīcēm. No sākuma gāja grūti, bet gada beigās viņi jau bija pieraduši pie šādas ikdienas, un secināja ka daļu no šiem ieradumiem varētu turpināt, bet ir lietas, bez kurām nevar iztikt.

Pasākuma sākumā mēs apspriedām lietas, bez kurām mēs varētu un nevarētu iztikt, piemēram, vai mēs nevarētu iztikt bez veļas mazgājamās mašīnas vai ēšanas ārpus mājas? Šādi jautājumi lika padomāt, kas mums tomēr ir svarīgāks, un vai mēs varētu  iztikt bez ikdienā ierastām lietām domājot, ka tās ietekmē globālo sasilšanu. Filmas beigās mēs apspriedām galveno jautājumu – vai indivīds var ko mainīt? Secinājām, ka indivīds var rosināt citus un pierādīt, ka viņa ideja ir iespējama, bet līdz galam izmainīt nevar. Viens cilvēks var likt aizdomāties citiem, bet ne vienmēr cilvēki uztvers to nopietni.

Uz pasākumu bija ieradušies  Salacgrīvas vidusskolas Ekoskolas koordinatore un ekopadomes pārstāvji. Ļoti žēl, ka bija tik maz apmeklētāju, jo apskatītā problēma ir aktuāla, runājot par globālo sasilšanu, domājot par apkārtējo vidi.

Ekopadomes pārstāve Diāna Zmičerevska

cilveks-bez-ietekmes

Atbildēt