22.marts – Pasaules ūdens diena

Kopš 1993. gada 22. martā ik gadu tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, organizējot dažādus izglītojošus un informatīvus pasākumus, lai pievērstu ikviena cilvēka uzmanību ūdens svarīgajai lomai mūsu dzīvē. Latvijā Pasaules ūdens diena tiek atzīmēta kopš 1996. gada. UNESCO LNK aicina ikvienu skolu, interešu apvienību un organizāciju visā Latvijā iesaistīties Pasaules ūdens dienai veltītajos pasākumus, kā arī pašiem kļūt par to organizatoriem, izmantojot dažādu ūdens tematiku mācību stundās, iesaistoties dažādās iniciatīvās, veicot pētījumus un rīkojot izstādes, rosinot bērnu, jauniešu, sabiedrības izpratni par dzeramā ūdens nozīmi un ūdens nozīmi vispār, kā arī apzinoties draudus, kas ietekmē ūdens resursu izsīkšanu visā pasaulē. Arī Salacgrīvas vidusskolā Pasaules ūdens diena tiek atzīmēta dažādos veidos. Nodarbības notiek visas nedēļas garumā. Klases stundās skolēni veidoja plakātus, skatījās video filmas par ūdens nozīmi, izmantošanu, par draudiem dzeramajam ūdenim. Interesantas nodarbības, atbilstoši skolēnu vecumam, vadīja Dabas izglītības centra “Ziemeļvidzeme” speciāliste Inta Soma. Nodarbību laikā skolēniem padziļinājās zināšanas un tika rosināta lielāka interese un izpratne par ūdens un dzeramā ūdens nozīmi, kā arī praktiski darbojoties, apzināties draudus, kas ietekmē ūdens resursu izsīkšanu. Skolēni varēja pārbaudīt savas zināšanas par ūdens fizikālajām īpašībām, agregātstāvokļiem un ūdens nozīmi dabā.

3.a klases skolēni Pasaules ūdens dienā uzsāka eksperimentu, kura rezultātā tiks pētīts, kā dabā sadalās dažāda veida atkritumi.

Piedaloties Re TV filmēšanas grupai, kura bija ierosinātāja šim eksperimentam, skolēni pārrunāja, kā atkritumi var ietekmēt ūdens kvalitāti, kāda ir ūdens loma dabā. Kastēs tika sagatavota un pielāgota augsne, kāda tā ir ārā mežā, skolas apkārtnē. Pēc tam skolēni kastēs salika dažādus atnestos atkritumus- stikla gabaliņus, plastmasu, metāliskas lietas, dažāda veida papīra gabaliņus, gumiju, dabas materiālus, auduma gabaliņu, augļu mizas u.c. Kastēm tika pieliktas zīmītes, izveidotas “atkritumu sadalīšanās pases”, kurās skolēni rakstīs prognozes, vērojumus. Skolēnu darbošanos filmēja un visa eksperimenta gaita tiks rādīta Re TV raidījumos “Es varu būt zaļš”. Darbs pie šī eksperimenta turpināsies ilģāku laika posmu. Regulāri būs jāfotografē kastēs notiekošie procesi, jāpieraksta novērotais, jāsūta fotogrāfijas Re TV, bet jūlija beigās notiks pēdējā eksperimenta filmēšana. Pētnieciskais darbs būs jāturpina arī vasaras mēnešos. Pēc skolēnu teiktā, viņiem šis darbs ir tiešām interesants un nozīmīgs, lai izprastu, kas notiek ar atkritumiem dabā, kādu kaitējumu tie nodara gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, visai dabai. Mēs taču dzīvojam zaļā novadā, skola piedalās ekoskolu programmā un izpratne par šiem jautājumiem ir svarīga, jo esam līdzatbildīgi klimata izmaiņām.

Skolotāja Lolita Valaņina

Atbildēt