Zaļā ceturtdiena Salacgrīvas vidusskolā

Kad dabā noveļas tumsas slogs, un saule sāk iet savu uzvaras ceļu, ziemas un vasaras saulgriežu vidū, līdz ar saules atgriešanos, mēs svinam Lieldienas. Tā ir pirmā svētdiena pēc pavasara pilnmēness un šogad tā ir 27.martā.
Senajiem latviešiem bija četri lielākie svētki, kas saistīti ar saules stāvokli, debess lokā jeb tā saucamajiem saulgriežiem:

* ziemas saulgrieži – ziema – Ziemassvētki, kad diena visīsākā un nakts visgarākā;
* pavasara saulgrieži – pavasaris – Lieldienas, kad diena un nakts vienādā garumā;
* vasaras saulgrieži – vasara – Jāņu diena, kad nakts visīsākā un diena visgarākā un
* rudens saulgrieži – rudens – Apjumības, Miķeļi, kad atkal diena un nakts vienāda garuma.
Pirms Lieldienām ir Zaļā ceturtdiena. Pēc tautas tradīcijām Zaļās ceturtdienas rītā, pirms saules jāmazgā pie upes kājas, kalnā skaļi jāsauc un jāgavilē, lai būtu skaļa atbalss, no kuras puses tā būs, no tās nāks precinieki.
Zaļās ceturtdienas rītā, pirms saules saimniecēm jākuļ sviests – tad vasarā būs daudz sviesta un piena.
Zaļajā ceturtdienā pie ābelēm jāpiekar vilnas dziju kamoliņi, lai vasarā būtu daudz ābolu.
Zaļā ceturtdiena – Vēja diena: ne cirst, ne lauzt.
Zaļajā ceturtdienā nedrīkst nest mājās neko no meža, tad vasarā kukaiņi nāks uz māju.
Salacgrīvas vidusskolas 1.-4. klašu skolēniem Zaļā ceturtdiena saistās ar dabas izzināšanu. Liels palīgs jau vairākus gadus šajā procesā ir Vides izglītības centrs “Ziemeļvidzeme” un Inta Soma. 23.martā sākumskolas skolēni pulcējās kopā, lai iegūtu jaunas zināšanas no nostiprinātu jau iegūtās par dzīvniekiem un augiem. Viena grupa iepazina Latvijā sastopamos putnus, dažādus interesantus faktus par puķēm, padziļināja savas zināšanas par kokiem. Darba lapās bija jāsameklē, jāatpazīst, jāizkrāso 12 Latvijā mītošie dzīvnieki. Visi pārliecinājās, ka ļoti daudz var uzzināt no latviešu folkloras-latviešu tautasdziesmām un tautas mīklām. Inta Soma bija sagatavojusi arī krustvārdu mīklas, kuras atminot, skolēni pārliecinājās par iegūtajām zināšanām.
Otrai grupai nodarbība sākās ar jautājumu ”Ko tu zini par lielo ķīri?” Darbojoties grupās, skolēni noskaidroja, kur ligzdo šis putns, kāds dzīvesveids, ko ēd, kur ziemo, cik liels tas ir un cik olu izdēj? Skolēni varēja meklēt informāciju grāmatā. Kad par lielo ķīri bija jaunas zināšanas uzkrātas, nākamajā uzdevumā skolēniem bija jāparāda savas zināšanas latviešu folklorā- jāsakārto vārdi pareizā secībā, lai varētu izlasīt tautasdziesmu par kaiju. Ar šo uzdevumu skolēni tika galā veiksmīgi. Tad sekoja uzdevumi matemātikā. Arī tie bija saistīti ar lielā ķīra iepazīšanu. Neizpalika arī vizuālā māksla, jo bija jāzīmē, jākrāso. Abām skolēnu grupām ļoti svarīgas bija sadarbības prasmes, tad uzdevumus varēja veikt ātrāk un pareizāk. Skolotājas varēja pārliecināties, ka dažādus procesus dabā var iepazīt, strādājot integrēti. Šīs Zaļās ceturtdienas nodarbībā skolēni ne tikai iepazina norises dabā, bet caur dabu atkārtoja gan matemātikā mācīto, gan latviešu valodā, gan zīmēja. Paldies Intai Somai!
Salacgrīvas vidusskolas skolotāja Lolita Valaņina
20160323_103048

20160323_104208

20160323_091009