Turpinām pievērsties veselīga dzīvesveida jautājumiem

 

Šajā mācību gadā skola ekoskolu programmā izvēlējusies gada tēmu “Veselīgs dzīvesveids”.

Visā pasaulē veselīgā dzīvesveida tendence kļūs arvien aktuālāka, tā popularitāte arvien pieaug. Veselīgs dzīvesveids nav mīts. Tas ir vienkāršu noteikumu kopums, kuru ievērojot var saglābāt „formā” savu fizisko ķermeni un garīgo stāvokli. Pēc speciālistu uzskatiem, veselīgs dzīvesveids ietver galvenokārt sabalansētu uzturu, regulāru fizisko slodzi, kā arī stresa līmeņa kontrolēšanu.

Uzturā jābūt visām vielām, kas veido cilvēka organisma sastāvdaļas. Tāpat ar uzturu jāuzņem pietiekami daudz ūdens. Uzturvielas nodrošina cilvēka organismu ar dzīvības procesa norisēm nepieciešamo enerģiju. Liela nozīme ir fiziskai slodzei. Regulāra un mērena fiziska slodze stiprina cilvēka ķermeņi, dod organismam spēku. Tas ir efektīvs veids, kā saglabāt savu veselību, jo tā sniedz enerģiju, uzlabo muskuļu spēku un izturību. Viens no labākiem profilaktiskiem instrumentiem pret stresu ir pietiekams miegs. Labs miegs pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, dod mūsu organismam resursus, lai cīnītos ar stresu un garīgo slodzi. Vēl viens ideāls līdzeklis pret stresu – sportošana. Ja cilvēks ir norūdījies, viņš retāk slimo. Sports padara spēcīgu cilvēka ķermeni un rada labu garastāvokli. Svarīgi ir ievērot dienas režīmu. Ja cilvēks iemācās ik dienu vienā un tajā pašā laikā mosties, ēst, mācīties, atpūsties un iet gulēt, ķermenis pie tā pierod. Viss veicas labāk un cilvēks ir vienmēr možs. Cilvēkam jārūpējas, lai ķermenis ir tīrs. Tad tas ir vesels un patīkams pašam un apkārtējiem. Ļoti svarīga ir ādas, matu un zobu kopšana. Ļoti svarīgs ir pietiekams miegs. Skolēnam jāguļ vismaz 8 stundas. Miega laikā smadzenes apstrādā visu informāciju, ko saņēmušas pa dienu. Ja miegs nav pietiekami ilgs, smadzenes nepagūst paveikt savu darbu un atpūsties. Tad cilvēks jau pamostoties jūtas noguris, nespēj mācīties vai strādāt pietiekami labi.

Par visu to domājot, arī vidusskolēni savos ZPD ir izvēlējušies pētīt ar veselīgu dzīvesveidu saistītas problēmas. Vidusskolēni dodas un vada nodarbības jaunāko klašu skolēniem par dažādām tēmām. Ekopadomes prezidente Sindija Puriņa rudenī vadīja nodarbību par veselīgu uzturu. 11. klases skolniece Kate Laima Majore ( ekopadomes pārstāve) šajā mācību gadā pētīja Salacgrīvas vidusskolas skolēnu miega paradumus. Arī Kate jau ir vadījusi nodarbības 1.a, 1.b, 2.a, 2.b, 2.c, 3.a, 3.b skolēniem par veselīgu miegu.

Kates vadītā nodarbība 3.a klasē tā ieinteresēja skolēnus, ka pēc tās skolēni “apbēra” Kati ar neskaitāmiem jautājumiem par miegu, stāstīja savu pieredzi, vēlējās uzzināt par sapņiem u.c. jautājumus. Skolēni par dzirdēto stāsta mājās arī saviem vecākiem. Šādas nodarbības, kad skolēni vada nodarbības saviem skolas biedriem, ir ļoti audzinošas.

Tāpēc nodarbības vadīt aicināti arī citi ZPD rakstītāji, kuri šajā mācību gadā izvēlējušies tēmas par pārtiku, veselīgu dzīvesveidu, ēšanas paradumiem u.c. tēmas, kas liktu skolēniem padomāt, cik svarīgi ir dzīvot veselīgi, dzīvot saskaņā ar dabu, dzīvot “zaļi”.

 

Joprojām turpinās sadarbība ar zobu higiēnisti. Skolēni tiek no skolas aizvesti uz zobu higiēnistes kabinetu, tā atvieglojot arī ikdienu skolēnu vecākiem, kuriem nav jādomā, kā darba dienā to izdarīt. Trešdienās ekopadomes aktīvisti vada rīta izkustēšanos.

Pēc brīvdienām, 22.martā, ir Pasaules ūdens diena.  Esam Ekoskolu programmā, tāpēc arī skolā notiks dažādas aktivitātes veltītas šai dienai. Ūdens ieņem ļoti lielu lomu cilvēka dzīvē. Tā ir liela bagātība, kuras resursi arī nav bezgalīgi. Tāpēc  šī diena tiek atzīmēta visā pasaulē pēc ANO iniciatīvas, un tās koordinatore ir UNESCO.  DIC “Ziemeļvidzeme” speciāliste Inta Soma piedāvā dažādas tēmas :

  1. klasei” Kas dzīvo ūdenī?”
  2. klasei “Salacā mītošie dzīvnieki, augošie augi”.
  3. klasei “Vai ūdenim ir kājas ?” vai “Ūdens riņķojums dabā, izmantošana un nozīme”.
  4. klasei “Ūdens riņķojums dabā,  nozīme un izmantošana”.
  5. klasei “Zivs kā barības ķedes posms.”
  6. klasei “Invazīvās zivs sugas Latvijas ūdeņos” vai “Salacā mītošie dzīvnieki un augi”
  7. klasei “Zivs attīstība un laša dzīves cikls” vai “Vai mūsu izvēle ietekmē ūdens piesārņojumu?”
  8. un 11. klasei lomu spēle “Ūdens aprite dabā, tā nozīme”.

Arī JIC “Bāka” martu pasludinājusi par Veselības mēnesi. Skolēni tiek aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs. Stiprināsim savu veselību! Sagaidīsim pavasari moži, dzīvespriecīgi un veseli, lai pēc skolēnu pavasara brīvdienām atlikušos mācību gada pāris mēnešus varētu izturēt godam! Veselā miesā taču mājo vesels gars!

                                                           Ekoskolas koordinatore Lolita Valaņina

Atbildēt