Salacgrīvas vidusskolas 11.klases skolēni mācību ekskursijā Rīgā

29.janvārī Salacgrīvas vidusskolas 11.klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgu. Ekskursijas mērķis bija apmeklēt Latvijas Nacionālo bibliotēku un Rīgas motormuzeju. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Virtakas klase par brīvu piedāvā nodarbības dažāda vecuma skolēniem. Mēs izmantojām izdevību, lai iepazītos ar izstādi ”Grāmata Latvijā”. Šīs ekspozīcijas centrā ir grāmata. Tas ir stāsts par grāmatas kā medija attīstību no pirmsākumiem līdz mūsdienām, par to, kā lasīšanas brīdī satiekas ne tikai prāts, emocijas, bet arī ķermenis un maņas, par grāmatas varu pār cilvēku un cilvēka varu pār grāmatu, par to, ka grāmata ir durvis uz citu pasauli, kurā mājo reliģisks vai laicīgs garīgums, iztēle un fantāzija.

Ekspozīcijā skatāmi vairāk nekā 100 grāmatu oriģināli no viduslaikiem līdz mūsdienām. Izstādē izmantotas mūsu digitālā laikmeta priekšrocības, padarot izstādi par vienreizēju piedzīvojumu. Skolēni varēja apskatīt, kāda ir 1100 gadu veca grāmata, uzzināt, ka tā laika grāmatas rakstītas ar roku, aptaustīt, kāds tad ir pergaments, uz kā kādreiz rakstīja. Redzēt savām acīm, kā izskatās grāmata zelta burtiem, kādas ir pirmās drukātās grāmatas, piemēram, no 1425. gada. Izstādē redzams pirmais kalendārs, pirmā pavārgrāmata, kur ēdienu nosaukumi ir vācu valodā, pirmā ābece, goda vietā J.E.Glika Bībeles tulkojuma izdevums (2487 lapaspuses). Glika Bībelei bija 1500 eksemplāru, vienu daļu no tiem nopirka arī latviešu zemnieki. Pārrēķinot mūsu naudā, viena grāmata maksāja ap 5000 euro.

Tālāk ekspozīcija veda uz laicīgo literatūru, rādot, kā laika gaitā grāmata attīstījusies. Ieskats gan bērnu literatūrā, gan trimdas literatūrā, gan grāmatās, kuras bijušas kā varas ierocis. 34 stendi ar daudzveidīgo digitālo saturu ļauj skārienjutīgos ekrānos ērti aplūkot grāmatas, iegūt papildinformāciju par laikmetu un personībām. Audioierakstos var dzirdēt gan latviešu folkloru, gan izcilāko rakstnieku balsis, speciālā telpā var baudīt grāmatas lasīšanu kopā ar vizuāliem un skaņu efektiem. Skolēni varēja paši darboties, gan rakstot uz rakstāmmašīnas, spēlējot  cenzūras spēli, pamēģinot, kā veicas ar Braila raksta lasīšanu, gan mēģinot noteikt dažādu smaržu un smaku saistību ar grāmatām un vēl, un vēl…

Pēc nodarbības izstādē devāmies ekskursijā pa Gaismas pili. Mums bija iespēja pabūt augstākajā stāvā un vērot brīnišķīgus skatus uz pilsētu, apskatīt bibliotēkas arhitekta G.Birketa projektu maketus, pēc kuriem tapušas ēkas visā pasaulē. Redzējām dažādas izstādes, kuras izkārtotas  stāvos, piemēram, varējām atkal papriecāties par latiem, aplūkot kolekcionāru savāktos preses izdevumus u.c. Ejot pa kāpnēm uz leju, apskatījām vairākas lasītavas, grāmatas – retumus, redzējām Dainu skapi, kurš iekļauts UNESCO pasaules mantojuma reģistrā ”Pasaules atmiņa”. Pārliecinājāmies, ka bibliotēka ir gaiša, mājīga, un varbūt kāds no vidusskolēniem  studiju gados būs biežs viesis šajā skaistajā ēkā.

Noteikti gribu ieteikt skolotājiem izmantot to, ka skolēniem tiek piedāvātas tik plašas iespējas darboties un tik daudz redzēt, iegūt zināšanas, apmeklējot Nacionālo bibliotēku, dodieties un varbūt atradīsiet arī atbildi uz jautājumu – kāda  bija grāmatas loma kādreiz, kāda tā ir tagad un kāda būs nākotnē.

Pēc bibliotēkas apmeklējuma devāmies uz Rīgas Motormuzeju. Šajā muzejā var redzēt vairāk kā 100 unikālu spēkratu.  ”Garais ceļš līdz auto” ir ievads ekspozīcijai un stāstam par autobūves pirmsākumiem. Tad seko 20. gadu vieglie automobiļi un motocikli, 30.-40. gadi, Kremļa kolekcija, kas ir ļoti plaša un liecina par komunistiskās partijas vadītāju vēlmi pēc dārgām un īpašām mašīnām. Pēckara PSRS automobiļi un motocikli, pēc kuriem bija jāstāv garās rindās, lai iegūtu īpašumā, auto – moto sporta mašīnas, kravas un speciālie auto, kulta auto un auto, moto, velo ražošanas attīstība Latvijā. Tas viss vienā muzejā, kurš ”ierauj” apmeklētāju tehnikas pasaulē tā, ka pazūd laika izjūta. Šeit ienākot, nepaliek vienaldzīgs neviens – ne liels, ne mazs. Rīgas Motormuzejs ir lielākais seno spēkratu muzejs Baltijā. Tā labais vārds izskanējis plašā pasaulē. 2017. gada oktobrī Maķedonijā tika apbalvoti Eiropas muzeju akadēmijas 2017. gada izcilākie muzeji. Rīgas motormuzejs tika iekļauts konkursa finālā un fināla atlasē bija starp pieciem labākajiem. Bet tiem, kuri vēl nav bijuši Rīgas motormuzejā, iesaku noskatīties video reklāmu, kas domāta ārvalstu tūristiem un  angļu valodā sākas ar vārdiem: ”Dažreiz iekāpšana svešinieka automobilī var būt arī laba doma…”

 

Salacgrīvas vidusskolas

latviešu valodas skolotāja Inta Balode

Foto: Inta Balode

 

Atbildēt