Pirmklasnieku 100.diena Rūķu skolā

12.02.2014 08:19

7.februārī  mūsu novada pašiem mazākajiem skolēniem—pirmklasniekiem– apritēja pirmās 100 skolā pavadītās dienas, tāpēc visi mazie skolnieciņi un viņu skolotājas tika aicinātas piedalīties īpašā, šai svinīgajai dienai par godu veltītajā pasākumā. Šī jau ir Salacgrīvas novada tradīcija, kas tika aizsākta pirms trim gadiem, lai mazie pirmklasnieki kādus  svētkus pavadītu kopā, iepzītu cits citu, parādītu cits citam savas prasmes. Arī skolotājām šie svētki ir kā pieredzes apmaiņa. Kopā pulcējās Ainažu, Liepupes un Salacgrīvas ņiprie pirmklasnieki.
SAM_0189.JPG

 

Katra klase bija sagatavojusi interesantus un radošus priekšnesumus ar dziedāšanu un dejošanu, stāstīšanu, deklamēšanu. Gaisotne pasākumā bija jautra. Kā lai nebūtu, ja visus kopā pulcināja rūķi Niķis, Riķis, Stiķis, Nikniķis, Ciķis no Ērika Kūļa grāmatām par šiem rūķiem un galvenās „Rūķu skolas” rūķenītes Nadīna un Kate. Pirms sākās visi pārbaudījumi, svētku dalībniekus uzrunāja Salacgrīvas vidusskolas direktors Eduards Ādmīdiņš un novada izglītības speciāliste Antra Paegle, vēlot daudz labu vārdu un vēlējumu mazajiem pirmklasniekiem un viņu skolotājām.

Mijoties rūķu sarunām par dzīvi, savu pieredzi, mazajiem skolēniem bija jāveic dažādi pārbaudījumi improvizētās mācību stundās kopā ar rūķiem. Vispirms bija jāsakārto skolas somas pēc dotā stundu saraksta. Bija interesanti ieklausīties, ko skolēni stāsta, kā šis process notiek mājās. Pēc tam sekoja gan matemātika, kurā tika pārbaudītas zināšanas skaitļošanā, gan latviešu valoda, kurā bija no dotajiem vārdiem jāizveido teikums, gan mājturība, kurā skolēni skolas mācību virtuvē darbojās ar smilšu mīklu un sagatavoja cepšanai sava vārda un uzvārda pirmos burtus. Sporta stundā bija jāparāda savu pirkstiņu un roku spēku, lai varētu noturēt viena centa monētiņu starp knaģa vaļējiem galiem. Tas laikam bija visgrūtākais uzdevums.Rūķi gan stāstīja, ka,veicot šo uzdevumu, viņi domā gan par čūsku, gan spridzekli, gan par citām negatīvām lietām, lai tās neaizmuktu, bet pirmklasniekiem gan ieteica domāt tikai labas domas, jo tās tomēr dodot lielāku spēku un izturību. Bērni pēc tam dalījās pārdomās, ko tad katrs bija domājis. Skolotājas bija ļoti stipras, jo centa monētu spēja noturēt ļoti ilgu laiku. Viņas taču zina, ka, centus netaupot, pie euro netiksi. Pēdējā stunda visām Rūķu skolas klasēm bija sociālās zinības.Rūķi uzaicināja no katras klases divus skolēnus, kuriem ir talants tērēt naudu. Uzdevums bija doties uz skolas kafejnīcu iztērēt maciņa saturu tā, lai groziņā būtu produkti visu klasesbiedru pacienāšanai. Arī ar šo skolēni tika galā veiksmīgi. Bet tikmēr visas skolotājas piedalījās rūķenītes Nadīnas organizētā konkursā „Gudrāka, vēl gudrāka”. Katra skolotāja varēja sev palīgos izvēlēties 2 „gudrās galvas”, kuras dotu padomu, ja tas būtu nepieciešams. Pēc katra pareizi atbildēta jautājuma zālē skanēja aplausi. Skolēni lepojās ar savām gudrajām skolotājām, jo jautājumi bija tik dažādi un pagrūti.

 

Starp improvizētajām stundām skanēja skanīgas dziesmas, tika dejotas ļoti interesantas rūķu dejas, skaitīti dzejoļi, stāstīta pasaka. Klātesošie varēja vērot draudzīgus, atklātus, ieinteresētus un gudrus mazos cilvēkus. Ja pasākuma sākumā daži izskatījās nedroši un mazliet nobijušies, tad pēc divām stundām viss bija mainījies. Katrs skolēns saņēma sertifikātu par to, ka apgūti burti,cipari un dažādas prasmes. Klasēm tika pa albūmam, kurā sākt veidot savas klases interesantāko notikumu atspoguļojumu  bildēs. Skolotājām-Daigai Tomsonei (Krišjāņa Valdemāra pamatskola), Ivetai Špūlei, Solveigai Bokai (Liepupes vidusskola), Baibai Runcei, Ligitai Ķūrenai, Valentīnai Kalniņai, Inārai Ādmīdiņai (Salacgrīvas vidusskola) tika pasniegtas Sirds medaļas par ieguldīto darbu pirmklasnieku pirmajās 100 dienās skolā. Visi gaidīja tradicionālo kliņģeri 100 formā un svētku uguņošanu, bet vispirms kopā nodejoja „Draudzīgo rūķu danci”, kas laikam visus satuvināja vēl vairāk., jo bija pēc pieprasījuma jāatkārto.Nobeigumā gaidītais salūts. Bet, kas tad ir svētki bez svētku galda? Visi draudzīgi devās uz skolas ēdamzāli, lai cienātos ar piparmētru tēju, svētku kliņģeri un liepupiešu dāvāto kliņģeri. Mazie pirmklasnieki negaidīja, ka ieraudzīs uz šķīvjiem savu mājturības stundā paveikto. Katram bija jātrod savi izceptie iniciāļi. Un tas vēl nebija viss. 1.b klases māmiņas Kristīne Popova un Aiga Zvejniece, kuras šajā dienā iejutās mājturības un tehnoloģijas skolotāju lomās, bija pastrādājušas radoši, un uz katra galda parādījās cepts dekors „100 dienas” un skolotāju burtiņi. Bet par skaisti uzklātiem galdiem visiem jāpateicas 1.a klases māmiņām Aivai Muciņai, Lāsmai Auseklei un skolas darbiniecei Tatjanai Kondratjukai, kuras arī saņēma Sirds medaļas. Saimnieces bija parūpējušās par gardu tēju.

Lai gan mazo pirmklasnieku sirsniņās sākumā bija jūtams uztraukums un jaušami bailīgi acu skatieni,- klātesošajiem viņi pierādīja, ka pa šīm 100 dienām, ir kļuvuši par pilntiesīgiem sākumskolas skolēniem, ir sadraudzējušies un ļoti daudz ko iemācījušies. Vislielākais paldies par pasākumu 8.a klases meitenēm (rūķiem) Nadīnai Ozoliņai –Mennikai, Katei Laimai Majorei, Endijai Eglītei, Līgai Kariņai, Zanei Holmai, Amandai Stanei un Undīnei Meļikidzei. Meitenes pasākumu „Pirmklasnieku 100 dienas” kopā ar savu audzinātāju Lolitu Valaņinu vada jau trešo reizi.

Lai mazajiem pirmklasniekiem visas pārējās dienas skolā būtu zināšanu, prasmju, draudzīguma pilnas!

Salacgrīvas novada Sākumskolas metodiskās apvienības vadītāja Lolita Valaņina

 

SAM_0193.JPG