Kultūrprogammas “Latvijas skolas soma” nodarbība “Atklāj ģitāru!”

16.maijā skolu pieskandināja ģitāras mūzika – te viegla, te skaļa, te liriska, te roķīga.

To visu mums parādīja, izstāstīja, nodemonstrēja latviešu ģitārists un komponists Jānis Bērziņš, kurš ieguvis profesionālo bakalaura grādu ģitārspēlē Laikmetīgās mūzikas akadēmijā (Academy of Contemporary Music) Lielbritānijā. 

Studiju laikā ģitārspēli mācījies pie tādiem ģitāristiem kā Georgio Serci un Nikolass Meiers (Nicolas Meier). Vēlāk absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistra programmu džeza ģitāras spēlē, un ir pirmais un šobrīd vienīgais ģitārists ar džeza ģitārspēles maģistra grādu Latvijā. Apguvis arī ģitārspēli Dānijā  Den Rytmiske Hojskole. Vikipēdija stāsta, ka Jānis ir Riga Jazz Stage 2017. gada 3. vietas ieguvējs. Lūk, tik interesanta personība šodien vadīja padziļinātās mūzikas nodarbības 1. – 7. klašu skolēniem, tas viss pateicoties Kultūrizglītības programmai “Latvijas skolas soma”.

Koncerta pirmajā daļā dzirdējām virtuozus paraugdemonstrējumus ģitāras spēlei. Skolēni tika iepazīstināti ar daudz neredzētām un modernām metodēm kā spēlēt ģitāru.

Tika demonstrētas dažādas tehnoloģijas, kuras šobrīd ģitāristi visā pasaulē izmanto, lai sasniegtu
jaunus skaņu tembrus.

Koncertā dzirdējām akadēmiskā, populārā, džeza, roka un citus mūzikas stilus. Ģitāristam bija līdzi akustiskā, elektriskā, klasiskā un basa ģitāras, kā arī vairāki efektu pedāļi un skaņas pastiprinātāji. Tika demonstrēti arī vairāki triki, kā, piemēram, divu ģitāru spēlēšana vienlaicīgi, skaņu ierakstīšana cilpās un ģitāras izmantošana
kā perkusiju instrumentu.

Otrajā daļā skolēniem bija iespēja tuvumā apskatīt ģitāras un dažādas ierīces, kuras pastiprina un izmaina ģitāras skaņu (efektu pedāļi, pastiprinātāji) un bija iespēja tās izmēģināt pašiem.

Izglītojošā koncerta otrajā daļā 3.a klases skolēns Alberts Treijs, 5.b klases skolēns Lauris Ķēniņs un 6.a klases skolēns Hugo Henrijs Močāns droši pieteicās, lai uzspēlētu kopā ar Jāni.

Pēc nodarbības Jānis Bērziņš sniedza atbildes uz skolēniem interesējošiem jautājumiem.

Paldies Jānim par mums veltīto laiku, jo, ja sadarbojas ar tādām populārām personībām kā Dons, Lauris Reiniks, Ieva Sutugova, Ivo Grīsniņš Grīslis, Jānis Miltiņš, “Riga Jazz Quartet” un Rihards Zaļupe, izdod solo albumus Alpīnists (2019) un Intervija (2020), tad saprotams, cik aizņemts ir latviešu jaunais komponists Jānis Bērziņš.

Atbildēt