Skaistas rudens dienas kopā ar jauniem draugiem

 

Ļoti lietainajā pirmdienā Rīgas lidostā papildus slapjumu ārā asaru plūdu veidā radīja atvadīšanās no jauniegūtiem draugiem – no 12.-18.septembrim Salacgrīvas vidusskolā jau septīto gadu skolēnu starptautiskās apmaiņas projekta ietvaros viesojās 12 skolēni un 2 skolotāji no sadraudzības skolas Handevitā, Vācijā. Šoreiz vācu devītklasniekus uzņēma trīs devīto  un deviņi  8.klašu skolēni. Un, kā vienmēr, nedēļas laikā skolēni tik ļoti sarod, ka šķiršanās ir grūta, nelīdz pat doma, ka pavasarī gaida tikšanās Vācijā.

Viens no šī projekta galvenajiem mērķiem ir jaunu draugu iegūšana, valodas nostiprināšana un jaunas pieredzes gūšana, uzsvēra skolas direktore Sanita Šlekone, uzrunājot viesus trešdienas rītā. No vācu puses direktore saņēma simbolisku dāvanu – rakstnieka Zigfrīda Lenca nekad nepublicētu stāstu bērniem. Simbolisku tāpēc, ka Handevitas skola turpmāk sauksies Zigfrīda Lenca skola (rakstnieks bija tās puses goda pilsonis un mūža novakari pavadīja Hamburgā, skolai būs cieša sadarbība ar rakstnieka fondu). Skolēni noskatījās prezentāciju par skolu, bet dvēselei prieku sagādāja mūzikas audzēkņi Mare Malvīne Īstenā, Kārlis Rubenis, Liene Muciņa, Kārlis Papinoks, Ilze Andersone, Emīlija Zaprauska . Pirmajā darba dienā viesi izspēlēja iepazīšanās spēles kopā ar 7.b un skolotāju Agnesi Gromovu – Ķūrenu,  iepazinās ar skolu, apmeklēja stundas un gatavoja kopīgu prezentāciju. Vakars bija viens no aizraujošākajiem – visi aizrautīgi iemēģināja latvju dejas soļus kopā ar “Zēģelītes “ dalībniekiem  “Cielavas spēlmaņu” pavadīti (paldies Zentai Mennikai). Vācu kolēģi augstu novērtēja nodarbību sociālajās zinībās ceturtdienas rītā, ko  bija sagatavojusi 2.a klases audzinātāja Laura Eimane kopā ar saviem audzēkņiem, lai iemācītos, kā būt drosmīgiem saskarsmē ar nezināmo,  savukārt angļu valodas dažādas aktivitātes vadīja 8.a klase. Vizuālās mākslas nodarbībā kopā ar Ivetu Rozenbergu tika izmēģinātas dažādas tehnikas, darbi izlikti skolā apskatei. Pēcpusdienā viesi iepazinās ar pilsētas muzeja ekspozīciju veltītu nēģu zvejai,  bet vēlāk domē tikās ar domes priekšsēdētāju Dagni Straubergu. Viņš pastāstīja par būtiskāko novadā, skolēni uzdeva arī jautājumus. Piektdienas rīts sākās ar AS “ Brīvais vilnis” apmeklējumu, pirms tam izpētot Imanta Klīdzēja veidoto  Latvijas karti. Laboratorijas vadītāja Ligita Noriņa pastāstīja par uzņēmuma darbību, par eksporta vietām, par darba specifiku. Uz zivju garšošanu jaunieši gan nebija aktīvi, izrādījās, ka daudzi zivis neēd vispār.

Skolā turpinājās darbs pie prezentācijām , meklējot kopīgo un atšķirīgo starp abām valstīm, skolā, valodu, sadzīvi. Mūsu skolēniem, izrādās, ir vairāk mācību priekšmetu, bet toties stundas sākas stundu vēlāk. Mūsējie ārā drīkst iet tikai septembrī un maijā, bet vāciešiem jāiet ārā visu gadu (un ap skolu ir žogs), Vācijā arī nav garderobes un maiņas apavu, toties tāpat kā mums ir skolas ēdnīca, ko pašvaldības vadītāji pirms gadiem aizveduši līdz kā labās prakses piemēru. Labākā atzīme Vācijā joprojām ir “ 1”, sliktākā “8” . Vācijā vasaras brīvdienas ilgst tikai sešas nedēļas, turpretī mūsējiem 3 mēnešus. Vācu skolēniem skolā vispār nav atļauts lietot mobilos telefonus, kas arī tiek stingri ievērots. Patīkami bija dzirdēt, ka  Latvijā cilvēki ir jaukāki. Pēc pusdienām (paldies skolas virtuvei – viesiem garšoja skolas pusdienas) skaistā laika mudināti visi devās pārgājienā gar jūrmalu, bet darba nedēļu  noslēdza Ingas Strantes sagatavotā relaksējošā mūzikas nodarbība. Vakaru skolēni pavadīja JIC “ Bāka”, kur kopā ar Ingūnu  Levšu un Māri Popovu paši gatavoja ekoloģiskos iepirkuma maisiņus, laiks paskrēja spēlējot spēles un baudot pašceptas vafeles.

Sestdienā – Ģimeņu dienā,  izbraukumos skolēni devās gan uz Tērveti, gan Siguldu, gan Pērnavu. Daži  atbalstīja dalībniekus skrējienā  “Trīs tilti” ,  vācu skolotāji distanci veica ar velosipēdiem. Laiks mūs lutināja visas dienas, arī svētdien, kad tradicionāli devāmies uz Cēsīm un Veczemju klintīm.

Ieguvēji ir visi – gan skolotāji, gan vecāki, bet īpaši skolēni. 8.klases skolēni jau pavasarī nedeva mieru, vai varēs uzņemt kādu pie sevis. Lūk viedokļi: Līva – iemācījos daudzus jaunus vārdus, ieguvu jaunus draugus, patika tas, ka gājām visi kopā un bija tik daudz, par ko runāt. Patika ekskursijas. Artūrs – tā ir laba pieredze, vācu skolēni ir iecietīgāki nekā pie mums, labi, ka bija daudz ko darīt. Ļoti patika vakars ar tautas dejām. Elizabete un Marta – ļoti patika viss, bija viegli sarunāties ar vācu skolēniem, jo viņi bija ļoti ieinteresēti. Visjaukākais vakar bija atvadas pie ugunskura un kopīga laternu palaišana.

Signe un Linda uzņēma pie sevis jau otru gadu un viņu viedokļi sakrita- bija vieglāk kontaktēties, bija mazāk uztraukumu. Varējām stundām ilgi sarunāties par daudz ko. 

Paldies skolēniem un viņu ģimenēm:

9.a klasē

Signei Zvejniecei

9.b klasē

Lindai Priekulei

Kristeram Kotānam

8.b klasē

Saule Ķūrenai

Keitai Irmejai

8.a klasē

Elizabetei Bērziņai

Martai Upītei

Līvai Grētai Sīlītei

Dignei Lembertai

Artūram Valjusam

Rolandam Zēģelim

Edvardam Vildem

 

Paldies

  • Mūzikas skolas audzēkņiem: Marei Malvīnei Īstenai, Kārlim Rubenim, Lienei Muciņai, Kārlim Papinokam, Ilzei Andersonei , Emīlijai Zaprauskai par priekšnesumiem
  • 7.b kl. skolēniem par nodarbības vadīšanu
  • “ Zēģelītes “ dalībniekiem par deju mācīšanu
  • Agnesei GromovaiĶūrenai par plānošanu, par angļu valodas nodarbību kopā ar 7.b,stundu 8.a klasē, skolotāju pavadīšanu, piknika organizēšanu  visai grupai
  • Ingai Strantei par mūzikas nodarbību
  • Ivetai Rozenbergai par vizuālās mākslas nodarbību
  • Katrīnai Borozdinai par koncerta organizēšanu
  • Zentai Mennikai un „ Cielavas spēlmaņiem” par deju vakaru
  • Rutai Valeniecei par ekskursiju uz Cēsīm
  • Lienei Eglītei, Gunai Grotei-Majorei par projekta grupas uzņemšanu JIC „ Bāka”
  • Laurai Eimanei par nodarbību 2.a klasē
  • Skolotājiem Laurai Endei , Vinetai Dancei, Silvijai Tītei , Indārai Ceikai , Jānim Cīrulim par stundām
  • Santai Čiževskai par stundām un skolotāju pavadīšanu
  • Tatjanai Kondratjukai par saimniecisku atbalstu
  • Aivai un Viktoram Berdaškevičiem par pikniku vācu skolotājiem
  • Ilgai Tiesnesei par vizītes sagatavošanu domē
  • Ievai Zilverei par stāstījumu muzejā
  • Virtuves kolektīvam par ēdināšanu

Tagad gaidīsim braucienu uz Vāciju 2018.gada pavasarī.

Projekta koordinatore Inta Cirša

 

 

Atbildēt