Paula Līsmane konkursa " Kas notiek?" 2.kārtā

Noteikti zināšanu konkursa Kas notiek? 2011 uzvarētāji

Ilze Cerbule. 2012. gada 1. marts 11:46

Mūsdienu zināšanu pārbaudes konkursu Kas notiek? devīto klašu skolēniem laikraksts Diena pagājušā gada rudenī rīkoja jau 13. reizi. Uzvarētājas klases tika noteiktas uzreiz pēc konkursa, taču vēl nekad iepriekš konkursa žūrija nebija saskārusies ar tik augstiem un blīviem rezultātiem četru reģionu un Rīgas individuālo uzvarētāju noteikšanā. Tāpēc pirmo reizi konkursa vēsturē tika nolemts sarīkot konkursa otro kārtu, un tās norise pierādīja, ka šāds lēmums bijis pareizs.

«Konkursa otrā kārta parādīja, ka skolēniem ir vispusīgas un dziļas zināšanas par notiekošo pasaulē. Piemēram, daudzi zināja atbildi uz jautājumu par protesta akciju pret finanšu spekulantiem, kas norisinājās pagājušā gada septembrī Ņujorkā, tāpat arī par pirmo aknu transplantācijas operāciju Latvijā. Mēs kopā pavadījām lielisku, aktīvu un pozitīvu dienu. Paldies visiem, kas piedalījās, organizēja un atbalstīja konkursa norisi!» priecājas Kas notiek? žūrijas vadītāja, Dienas mediju mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Inese Dābola.

Zinošākos Latvijas devītklasniekus konkursa otrās kārtas dienā laipni uzņēma Kas notiek? ilggadējais lieldraugs Swedbank. Vispirms 55 devīto klašu skolēni aizpildīja jautājumu anketas. ) «Vislielāko izpratni par jauniešu zināšanām varēja noteikt pēc konkursa anketu pārbaudīšanas, tāpēc ir godīgi, ka cīņu par zinošākā jaunieša titulu turpināja tieši tie, kas 1. kārtā ieguva augstākos rezultātus,» atzīst konkursa vadītājs, žurnāla Ilustrētā Zinātne galvenās redaktores vietnieks Vents Zvaigzne. Pēc pirmā posma Vents Zvaigzne izskaidroja atbilžu vērtēšanas kritērijus, jo ”svarīgi, ka visi tiek vērtēti pēc vienas mērauklas”, kā arī atklāja, kuros jautājumos skolēniem veicies labāk, kuros – ne tik labi.

Piemēram, gandrīz visi zināja atbildi uz jautājumu par Izglītības un zinātnes ministrijas plānotajām reformām saistībā ar mācību gada pagarināšanu, taču jautājums par Lestenes baznīcu izrādījās visgrūtāk atbildamais. Nebija arī daudz tādu, kas zināja, ka Gada nevārds 2011 ir ”konsolidācija”. Piņkerīga lieta, kas dažu labu iegāza, izrādījās Latvijā un pasaulē ievērojamu cilvēku vārdi un uzvārdi. Atbildot, piemēram, par Krievijas valstsvīriem, atbilde tika akceptēta, ja bija pareizi nosaukti uzvārdi Putins un Medvedevs, savukārt izcilajiem latviešu sportistiem Inetai Radēvičai, Tomasam un Martinam Dukuriem gan bija pareizi jānosauc vārds un uzvārds. Kā jau konkursā ierasts, gadījās lasīt pa kādai mazliet komiskai atbildei, kur, piemēram, Vāclavs Havels tika nosaukts par Vāclavu Čavesu vai kā viens no Krievijas līderiem nosaukts Aleksandrs Lukašenko. Jautājumā par slavenajiem skeletonistiem dažu prātus bija sajaucis uzvārda brālis mūziķis Miks Dukurs.

Gerda Dana Kreitāle no Valmieras 5. vidusskolas, kura jautājumu anketu nodeva viena no pirmajām, atzina, ka šīs anketas jautājumi bijuši daudz grūtāki nekā pagājušā gada 21. oktobrī pildītās. Gerdai Danai visgrūtākie jautājumi šķituši par Lestenes baznīcu un par protestiem Amerikā. Savukārt Aleksandra Kaija no O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas, kura savu anketu nodeva visātrāk, atzina, ka lielākoties visas atbildes zinājusi, jo ikdienā sekojot līdzi notikumiem, kā arī paļaujoties uz savu enciklopēdisko atmiņu. ”Kad uzzināju, ka būs konkursa 2. kārta, speciāli noskaidroju, kas ieguva Gada sportista un Gada sportistes titulu, jo jau paredzēju, ka uz šo jautājumu būs jāatbild,” lepojas Aleksandra.

Kamēr konkursa žūrijas dalībnieki steidza izlabot skolēnu aizpildītās anketas, jaunieši pusdienoja un pēc tam no Saules akmens 25. stāva augstumiem baudīja lielisko skatu uz saulaino Rīgu.

Otrajā posmā četri katra reģiona un Rīgas labāko rezultātu ieguvēji (pēc anketu rezultātiem) piedalījās nākamajā kārtā, kurā varēja nopelnīt punktus. Te liela nozīme bija arī veiklībai, jo iespēja atbildēt tika tam, kurš, uzzinot jautājumu, visātrāk pacēla roku.

Pēc šīs kārtas tika pasludināti visu reģionu un Rīgas uzvarētāji, taču ar to vēl sacensība nebeidzās – visi pieci uzvarētāji atbildēja uz trim V. Zvaigznes sagatavotiem īpaši āķīgiem jautājumiem, lai noteiktu absolūto uzvarētāju. Viens no šiem jautājumiem bija par Gregora kalendāru: «Kad pēc kārtas sekos septiņi īsie gadi?» Uz šo grūto jautājumu atbildēja pat divi skolēni – Jānis Zālīte no Ventspils 1. ģimnāzijas un Edgars Mičulis no Galēnu pamatskolas, pareizi nosaucot 2100., kad garā gada vietā būs īsais gads. Apkopojot rezultātus, par 2011. gada Latvijas viszinošāko devītklasnieku kļuva Jānis Zālīte. Pēc otrā posma viņam bija otrais labākais rezultāts, taču viņš pareizi atbildēja uz visiem trim ”cietā rieksta” jautājumiem.

Konkursā par individuālā uzvarētāja titulu piedalījās:

Aleksandra Kaija (O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskola); Mārtiņš Zariņš (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija); Madara Glinka, Laura Segliņa (Pamatskola Rīdze); Reinis Jurkovskis (Emīla Dārziņa mūzikas vidusskola); Ieva Elizabete Brudne (Rīgas Franču licejs); Uldis Kubuliņš (Rīgas pilsētas 2. ģimnāzija); Laura Kaufmane (Pumpuru vidusskola); Miķelis Pāvelsons, Jānis Zālīte, Elza Dzērve, Artūrs Grīnbergs, Toms Ozoliņš (Ventspils 1. ģimnāzija); Rēzija Emerberga, Samanta Kazakeviča, Simona Zeidele, Arta Elīna Kasjanova (Zirņu pagasta pamatskola); Māra Paukšte, Endžija Pabērza, Sintija Čamāne, Daira Razminoviča (Ilūkstes 1. vidusskola); Lāsma Katkovska (Rēznas pamatskola); Ēvalds Teikmanis (Daugavpils 12.vidusskola); Edgars Mičulis (Galēnu pamatskola); Gerda Dana Kreitāne, Uldis Bērziņš, Brenda Volčeka (Valmieras 5. vidusskola); Simona Rubine (Salas pamatskola); Emīls Prancēns, Arta Krūze, Mārtiņš Molders, Edgars Mackevičs, Agris Vīnakmens, Atis Lorencs (Tukuma 2. Pamatskola); Paula Līsmane (Salacgrīvas vidusskola); Rihards Mežiņš (Ogres 1. vidusskola); Anžejs Kovaļevskis, Krista Rudēvica, Larina Harlampijeva, Mairis Jurgens, Kristaps Auziņš, Ralfs Vanags, Monta Baumane, Alise Tauriņa, Kristaps Krastiņš, Sandro Elvis Bogdanovs, Lāsma Zute, Emīls Kleinbergs, Artūrs Felzenbergs, Zane Kleinberga, Elīna Grošteina, Līga Eizenberga, Armands Ošenieks (Kandavas internātpamatskola); Tomass Andersons (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija); Salvis Bulahs (Jaunpils vidusskola), Lorens Gudaitis (Bauskas pilsētas 2. vidusskolas).