Kompetenču pieeja jeb mācāmies citādāk – ESF projekts “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai”

 

Lai skolēnu ikdienu padarītu citādāku, lai skolēni iepazītu, uzzinātu, apgūtu, vērotu citādāk, tiek mainīta ierastā vide un 49 Salacgrīvas vidusskolas skolēni – 4.a, 5.b, 7.a klase kopā ar klašu audzinātājām devās uz kaimiņvalsts Igaunijas otru lielāko pilsētu Tartu. Šeit iepazinām zinātnes centru “AHHAA” un Igaunijas nacionālo muzeju. Šo iespēju nodrošināja Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.2.2/16/I/001 “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” realizācija Salacgrīvas vidusskolā, kas notiek sadarbībā ar Salacgrīvas novada domi.

Lai skolēnus iesaistītu plašajā zinātnes laukā, lieliska iespēja to ir sākt darīt tieši šeit – AHHAA, jo centra galvenais uzdevums ir iepazīstināt jauniešus ar zinātni, mācīties to atklāt un darīt to ar prieku. Skolām tiek piedāvātas dažādas mācību programmas un tieši tādēļ šeit dažāda vecuma skolēni var pavadīt aizraujošu un piedzīvojumu pilnu dienu.

AHHAA misija ir veicināt zināšanas aizraujošā un neierastā veidā. AHHAA devīze ir: “Domāsim rotaļīgi!”. Savas misijas izpildīšanai AHHAA maina mācīšanās vērtību nostāju, veicina motivāciju mācīties visa mūža garumā un veido zinātnisku, uz zināšanām balstītu domāšanas veidu.

Šis ir Baltijas valstu lielākais un modernākais zinātnes centrs. Skolēni klātienē iepazinās ar zinātni un dažādām tehnoloģijām, izmēģināja un atklāja, vai viegli būt kosmonautam, kāda izskatās un kādas sajūtas ir mātes dzemdē, praktiski mēģināja saprast viesuļvētras būtību.

Planetārijā ir iespējamas redzēt aptuveni 10 miljonus zvaigžņu gan virs galvas, gan visapkārt. Tika gūtas interesantas sajūtas, redzot planētu Zemi tik tuvu. Tika iepazītas pārējās planētas to dabiskajā lielumā. Nodarbības skaidrojums mūsu dzimtajā – latviešu valodā.

Kad izjustas neparastas sajūtas, kad mēģināts saprast dažādas fizikas likumsakarības, tad dienas otrajā daļā dodamies uz igauņu tautas lepnumu – Igaunijas nacionālo muzeju.Šis muzejs šogad ir nominēts Eiropas Gada muzeja balvai (EMYA),  kas ir Eiropā svarīgākā muzeju nozares atzinība.

Muzejā aplūkojām un iepazinām visu Igaunijas reģionu tautastērpus. Koka alus kausu kolekcija demonstrē tradicionālos zemnieku svētkus un brīvdienas. Ekspozīcijā izstādīts liels daudzums rokdarbu, no austiem paklājiem līdz lina galdautiem.

Pats interesantākais, ka ēka būvēta pie padomju laikā veidota militārā kompleksa, un tās formā “iestrādāts” blakus esošs lidlauka skrejceļš. “Muzeja forma ir kā rampa – vairāk nekā 300 metru gara – simbolizējot pacelšanos, igauņu tautas augšupvirzību,” saka muzeja arhitekti.

 

Kas piesaista visa vecuma bērnus šajā muzejā? Tas, ka ekspozīcijā dominē interaktivitāte, ikviens apmeklētājs var piedalīties eksponātu tapšanā – ir video, animācija, skārienjūtīgie ekrāni, instalācijas, skaņu skulptūras un daudz cita. Taču multimediālā pieeja muzejā nepārsātina izstādes pieredzi, tā neapžilbina – ekspozīcija veidota ar mēru, eksponātu izvietojums – blīvs, bet nenomācošs.

Aplūkojām lielāko pastāvīgo ekspozīciju Igaunijā. Klausoties gides stāstījumā (latviešu valodā), mēģinājām izprast izmaiņas no Akmens laikmeta līdz mūsdienām dažādās sociālās grupās.

Muzeja otra pastāvīgā ekspozīcija vēsta par somugru tautu vēsturi.

Skolēnu atsauksmes par šajā dienā redzēto: “Interesanta diena!”, “Varētu biežāk pavadīt laiku AHHAA un planetārijā”, “Nereālas sajūtas ieejot muzejā – plašuma sajūta!”, “Patika, ka mūsdienīgi var iepazīt senatni!”

Mācību vizītes ir interaktīvs un daudzpusīgs veids kā dažādot mācību saturu, padarot zināšanu apguvi daudz aizraujošāku skolēniem, veicinot viņu interesi par eksaktajām zinātnēm un kultūrvēsturi.

 

Salacgrīvas vidusskolas direktores vietniece

Iveta Kupča

 

 

Atbildēt